Články - 28.04.2021 13:04

Žiaril v Sparte aj v Belehrade. Hral však údajne pod falošnou identitou

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Gabonský ofenzívny stredopoliar Guélor Kanga sa vo februári 2013 dostal na európsky kontinent, v ruskom Rostove ukázal potenciál a vo farbách Crvenej Zvezdy patril medzi najväčšie hviezdy srbskej ligy. V sezónach 2017/18 až 2019/20 si vo farbách Sparty Praha podmanil aj najvyššiu českú súťaž a následne sa vrátil do známeho belehradského prostredia. Popri tom sa stabilizovala aj jeho pozícia v národnom tíme Gabonu, no celý príbeh má mať vážny háčik. Podľa portálu African Sports Today celý čas vystupoval pod falošnou identitou. Nemá 30 rokov, ale o päť viac a narodil sa navyše v Demokratickej republike Kongo.

Vážne problémy to môže spôsobiť aj gabonskej reprezentácii, za ktorú nastúpil vo všetkých šiestich kvalifikačných zápasoch Afrického pohára národov, pomohol k postupu a teraz mužstvu hrozí diskvalifikácia z turnaja, ktorý začína v januári 2022. Problém útleho záložníka sa dotýka aj jeho klubových pôsobísk. Vlastným menom Kiaku-Kiaku Kianga si zahral dvakrát v hlavnej súťaži Európskej ligy a v piatich edíciách zasiahol do predkola niektorej z európskych klubových súťaží.

Prioritou teraz bude vyšetrovanie národného tímu Gabonu a toho, či o jeho podvode nemohlo vedieť viac ľudí. Sparta a Crvena Zvezda sa na rad dostanú až potom a zisťovať sa bude, či výrazne nepochybili pri overení identity svojho futbalistu. U hráčov z afrického kontinentu to však občas problémom býva a kluby viackrát avizovali, že nejasné či chýbajúce doklady o narodení nedokážu overovať. Ubranie piatich rokov a zmena rodiska je však málo vídaným javom, obzvlášť pri reprezentantovi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora