Články - 28.04.2021 15:28

Štvrté miesto v Premier League tento rok na Ligu majstrov stačiť nemusí

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

O miestenkách do pohárovej Európy sa často hovorí vo veľmi zjednodušenej podobe. Také Anglicko má cez ligu štyri a pokiaľ teda mužstvo v sezóne vezme "zemiakovú medailu", môže sa tešiť na konfrontácie v Champions League. Nie je to však také jednoduché a jednoznačné. Popri ligových umiestneniach je dôležitou podmienkou aj to, že jedna krajina môže mať v najprestížnejšej súťaži maximálne päť tímov. Tie sa okrem domácej súťaže môžu kvalifikovať aj triumfom v Európskej lige či Lige majstrov, a to je dobrá správa napríklad pre Arsenal.

"The Gunners" sú v Premier League na desiatom mieste a strácajú až priepastne veľa. Sen o Lige majstrov 2021/22 však žije. Anglický futbal môže tento rok žať úspechy vo veľkom. Dvojnásobné zastúpenie má v semifinále Ligy majstrov aj Európskej ligy a pokiaľ by obe tieto súťaže vyhralo mužstvo mimo elitnej štvorky Premier League, štvrtému by ostali len oči pre plač. To by bol veľmi krutý koniec príbehu pre Leicester, West Ham, Liverpool, Tottenham či Everton, ktorí mobilizujú všetky zvyšné sily do ostávajúcich piatich kôl a ligová ambícia je pritom jednoznačná.


Prehra s Evertonom bola pre severolondýnsky klub už trinástou v prebiehajúcej sezóne

Pre naplnenie takéhoto scenára v praxi, Európsku ligu musí vyhrať Arsenal a Ligu majstrov Chelsea, ktorá by zároveň pokazila alebo vypustila záver ligového programu. Popri ňom bude musieť myslieť aj na finále FA Cupu a žreb nemá vôbec jednoduchý. Pohárové miestenky v Británii by sa tak posúvali a štvrtá priečka by znamenala účasť len v Európskej lige, o ktorú bude ešte vedený kvalitný boj.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora