Články - 05.05.2021 09:07

Manchester United potrestá len tých protestujúcich, ktorí boli násilní

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Prvý raz v histórii Premier League sa stalo, že sa ligový zápas nemohol uskutočniť pre vyčíňanie fanúšikov. O toto kontroverzné prvenstvo sa zaslúžil Manchester United, ktorý mal minulý víkend v derby privítať FC Liverpol, no pár hodín pred úvodným výkopom začal protest fanúšikov domáceho tímu, ktorý sa vyvinul na násilné vtrhnutie na Old Trafford. Úvodný výkop zápasu 34. kola bol pôvodne posunutý a následne zrušený. United sa musia zodpovedať nielen disciplinárnej komisii FA, ale aj polícii. Tá má k dispozícii množstvo televíznych aj bezpečnostných záberov, na základe ktorých môže výtržnosti trestať.

Verejná mienka v Británii je však momentálne naladená striktne profanúšikovsky. Tí majú plné právo vyjadriť svoj názor po "podraze", ktorý pripravili majitelia klubov veľkej šestky svojím vstupom do Super League a aj v tomto prípade prvotne šlo o zhromaždenie proti rodine Glazerovcov, ktorá vlastní manchesterský klub. Ten vo svojom stanovisku zdôraznil, že v žiadnom prípade nebude žiadať tresty pre fanúšikov, ktorí pokrikmi, vlajkami či transparentmi vyjadrili svoj nesúhlas s vedením a jeho snaha identifikovať konkrétnych ľudí bude striktne zameraná na tých, ktorí sa správali násilným spôsobom.

Počas protestu sa rozšírili aj reči o tom, že zamestnanci klubu vyjadrili svoju podporu davu tým, že úmyselne nechali odomknutú bránu. To Manchester United odmieta a presne opísal dve cesty, ktorými sa ľudia dostali na hraciu plochu. Jednou z nich bolo poškodenie vchodu pre zdravotne znevýhodnených priaznivcov. "Keďže prišlo k poškodzovaniu majetku aj napadnutiu príslušníkov bezpečnostných zložiek, ide o záležitosť polície. Neprajeme si, aby boli potrestaní pokojne demonštrujúci fanúšikovia. S políciou však spolupracujeme na identifikácii osôb, ktoré sa podieľali na kriminálnych aktivitách. Okrem trestno-právnej zodpovednosti každého z nich potrestáme aj interne, ak pôjde o držiteľov permanentiek či členov oficiálneho fanklubu," oznámil klubový web.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora