Články - 12.05.2021 09:07

Írske tiki-taka! Krásna kombinácia v podaní tvrdých ostrovanov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Precízne kombinácie nie sú úplne črtou, ktorá by definovala ostrovný futbal. Aj v Írsku však vedia padnúť krásne góly po súhre viacerých členov zostavy a jeden taký ponúkol v deviatom ligovom kole dublinský klub Bohemian FC. Ten sa predstavil na pôde Droghedy, s ktorou sa v úvode sezóny preťahuje o prienik do prvej päťky, ktorá by po novom mala zaručiť miestenku v Konferenčnej lige. Zásah stredopoliara Liama Burta mal pritom dlho predpoklady na to, aby sa stal víťazným, no domáci v samom záver odpovedali a body sa tak delili po remíze 1:1.

Súhra Bohemians začala u brankára Jamesa Talbota, ktorý rozohral nakrátko ku obrancom. Tí potom rozvinuli kombináciu, v rámci ktorej dianie preniesli na ľavý okraj defenzívy a talentovaný 21-ročný záložník Dawson Devoy zostrojil skvelý pass za obranu, ktorým našiel nadbiehajúceho strelca. Burt už vedel, čo s loptou a poľahky preloboval gólmana Droghedy. Akcia, za akú by sa nehanbila ani Barcelona v najslávnejšej ére herného štýlu tiki-taka a pritom ju predviedol celok, ktorého výkonnostné koeficienty UEFA radia na 378. európsku priečku.

Aby sme však Dublinčanom nekrivdili, ich koeficientu škodí fakt, že sa v pohárovej Európe ukazujú veľmi sporadicky a v najnovšom vydaní tohto renkingu na tom nie sú oveľa horšie ako napríklad MŠK Žilina. Bohemians však jedenásťkrát ovládli írsku ligu a v aktuálnom tisícročí vďaka tomu majú na konte až sedem účastí v predkole niektorej z dvoch najprestížnejších európskych klubových súťaží. Naposledy bol nad ich sily maďarský Fehérvár.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora