Články - 07.06.2021 21:59

Fenerbahce vyhralo tiahly súd. Turecké Calciopoli nespôsobilo

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Po dlhých rokoch chodenia po súdoch si istanbulské Fenerbahce mohlo zvolať: "Konečne!" Klub bol v roku 2012 obvinený z mainipulovania výsledkov zápasov, jeho vtedajší prezident Aziz Yildrim bol odsúdený na šesť rokov väzenia a 19násobný majster Turecka nesmel hrať Ligu majstrov. Dôkazový materiál sa však postupne začal rozpadať, mnohé svedectvá sa ukázali ako klamlivé a orgány činné v trestnom konaní pracovali ďalej. Šéf klubu bol po roku prepustený a ku žiadnemu ovplyvňovaniu výsledkov nakoniec zrejme nedošlo. Fenerbahce to nenechalo len tak a konalo ďalej. Podalo trestné oznámenie za hanobenie dobrého mena a pustilo sa do boja so šíriteľmi falošného obvinenia.

Rozsudok je známy a páchatelia si vypočuli poriadne tvrdé tresty. Jeden z nich dostal trest odňatia slobody na neuveriteľných 1972 rokov, kým jeho komplici boli odsúdení na 1406 rokov a 161 rokov. "Žiaden verdikt sa nemôže vyrovnať tomu, čo Fenerbahce a milióny jeho fanúšikov počas tohto dlhoročného procesu zažili," reagoval istanbulský celok svojím oficiálnym vyjadrením. Druhý najúspešnejší tím v histórii Süper Lig prežil počas tohto obdobia náročné časy a jeho povesť neprávom utrpela. V regióne strednej Ázie dokonca spôsobil porovnateľný rozruch s talianskou kauzou Calciopoli v roku 2006, po ktorej bol Juventus Turín preradený do druhej najvyššej súťaže.

Aby sme však boli féroví, trojica, ktorá stála za hanobením Fener, mala viaceré nekalé aktivity a toto bola len malá časť ich činnosti. Z nášho pohľadu extrémne vysoký rozsudok spôsobil aj fakt, že majú byť členmi hnutia Fethullaha Gülena. To vychádza z viery v medzináboženský dialóg a má množstvo podporovateľov z ázijského kontinentu, avšak odčlenilo sa od neho viacero radikálnych krídel. Turecké úrady ho preto pred pár rokmi označili za teroristickú organizáciu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora