Články - 11.06.2021 08:23

Kanga obhájil, podozreniu z falošnej identity čelí aj hviezda Stuttgartu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Obvinenia Guélora Kangu, najlepšieho strelca českej ligy zo sezóny 2019/20, o sfalšovanej identite sa nezakladali na pravde. Gabonský útočník mal byť podľa konžských úradov v skutočnosti o päť rokov starší a aj meno, pod ktorým vystupoval vo futbalovom prostredí, nemalo byť jeho pravé. Hráč Crvenej Zvezdy Belehrad však svoju identitu obhájil a unikol tak prísnemu trestu, na ktorý mohla doplatiť aj gabonská reprezentácia kontumačným vypadnutím z Afrického pohára národov. Teraz čelí podobnému podozreniu Silas Wamangituka, hviezda bundesligového Stuttgartu. Na rozdiel od Kangu, chyby vo svojich dokladoch si je vedomý, ale odmieta vinu.

V najvyššej nemeckej súťaži nastrieľal tento rok jedenásť gólov a bol tak najlepším stuttgartským zakončovateľom. O to viac prekvapila informácia o tom, že jeho skutočné meno je Silas Katompa Mvumpa a má o rok viac ako uvádzajú jeho doklady aj registračná karta v Nemecku. Rodák z Demokratickej republiky Kongo presne vie, kedy sa problém zrodil. Bývalý agent riešil v roku 2017 jeho končiace európske víza veľmi svojsky a vystavil mu nový pas. Na ňom bola kombinácia mena futbalistu s menom otca a o rok sa posunul aj rok narodenia.

Ako Afričan, pôsobiaci na mládežníckej úrovni v Anderlechte, ktorý si chce splniť sen o futbalovej kariére, no pochádza pritom z nedemokratickej krajiny, nemal veľa možností odporovať. Tejto verzii plne verí aj jeho súčasný zamestnávateľ. "Silas bol veľmi mladý, bez akýchkoľvek skúseností a všetku dôveru vložil do svojho agenta, ktorého poznal z Konga. Stal sa na ňom úplne závislý, žil s ním v Paríži a bol odtrhnutý od okolitého sveta. Nemal prístup ku svojmu účtu ani dokladom," vysvetľuje VFB detaily príbehu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora