Články - 21.06.2021 15:29

V Česku sa špekuluje o finančnom prepojení dvoch elitných tímov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Veľmi nezvyčajná situácia by mohla nastať v najvyššej českej futbalovej súťaži. Nezmieriteľní rivali, Sparta Praha a Viktoria Plzeň, by mohli mať rovnakého majiteľa v osobe Daniela Křetínského. Ten doteraz vlastnil pražský klub a podľa informácií tlače u našich susedov zvažuje aj vstup do plzenských štruktúr. O odchode Adolfa Šádka, ktorý Viktoriu kúpil len v marci, sa špekuluje už nejaký čas. Pôvodne sa naznačovalo, že by svoje finančné záujmy mohol preniesť do Brna. To sa síce zatiaľ nepotvrdilo, no šumy okolo vlastníckych pomerov zrejme neboli úplným nezmyslom.

Samotné strany sa k informáciám stavajú rôzne. Plzeň informácie označila za nepravdivé, vedenie Sparty vraj žiadne správy o tejto téme nemá a Křetínskeho holding si dal s reakciou na čas, no nakoniec ju prostredníctvom svojho hovorcu označil za nepravdivú. Finančné spojenie dvoch z troch najúspešnejších tímov súčasnosti by u našich susedov rozhodne vyvolalo veľké emócie a momentálne ide pre mnohých o nepredstaviteľnú situáciu. Formálne tak bola špekulácia vyvrátená, avšak podľa pôvodného zdroja, CNN Prima, by majetný finančník musel do veľkej miery zatĺkať aj v prípade, že by k obchodu došlo.

UEFA totiž pre problémy so stretom záujmov nepustí do rovnakej pohárovej súťaže dva celky s rovnakým majiteľom. Sparta aj Plzeň pritom v najbližších rokoch určite budú mať ambície v pohárovej Európe pôsobiť. Křetínskeho rola by tak musela byť v pozícii tichého spoločníka alebo by ju riadil neosobne cez holdingovú spoločnosť. Tá sa však medzičasom značne dištancovala. "Jednoznačne vás ubezpečujem, že sme nikdy o takúto transakciu záujem nemali a ani mať nebudeme," píše sa v jej stanovisku.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora