Články - 18.07.2021 12:02

Futbal zvažuje kratšie polčasy, čistý čas alebo basketbalové striedania

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube
West Bromwich Albion - Brighton and Hove Albion

Futbaloví zákonodarcovia sa pohrávajú s nápadom na zmenu hneď niekoľkých pravidiel najpopulárnejšej hry na svete. Práve prebiehajúci mládežnícky turnaj Future of Football Cup ich už dokonca testuje a pozorovatelia z FIFA sú veľmi zvedaví na to, či sa radikálne zmeny ukážu ako vhodné.

Pravidlá občas zmenia posudzovanie faulov, rúk či ofsajdov. Teraz sa však pracuje s možnosťou úpravy hracieho času či zavedenia neobmedzeného počtu striedaní. Futbalový zápas by sa totiž mohol hrať 2x30 minút čistého času, pričom pri prerušení bude časomiera zastavená. Tým by sa malo predísť simulovaniu a umelému naťahovaniu času pri priaznivom výsledku pre jednu zo strán.

Častým spôsobom zdržovania sú aj striedania. Tých by pri zastavovanom čase mohlo byť aj viac, čím by sa zase zvýraznili kvalitatívne rozdiely medzi trénermi, ktorí by mohli do diania zasahovať častejšie a meniť štýl hry pravidelne. Striedania by mali basketbalovú podobu. Prebehli by pod dohľadom rozhodcu, ale ich početnosť by bola druhoradá.

Tým sa zmeny v pravidlách nekončia. FIFA dokonca zvažuje, či by hru nezatraktívnilo zahrávanie autov nohou. Namiesto vhadzovania by tak bolo možné poslať nebezpečný center pred bránu a tešili by sa najmä tímy, ktoré rady vsádzajú na štandardky. Testujú sa aj päťminútové presilové hry za žltú kartu. Po starom totiž môže mužstvo pozbierať za zápas pokojne aj štrnásť žltých kariet (vrátane náhradníkov) a pykajú len konkrétni hráči. Novinka by každý takýto priestupok premietla aj do nevýhody pre celý tím.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora
Tagy: FIFA pravidlá