Články - 03.08.2021 12:51

Odmietanie povinnej vakcinácie ohrozuje štart Premier League

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/BBC

Očkovanie je horúcou témou takmer po celom svete a najmä otázka toho, či môže byť povinné, odporúčané alebo aspoň či je možné spraviť ústupky tým, ktorí sa mu podrobia. Blížiaca sa tretia vlna a jej vplyv na štart športovej sezóny v týchto dňoch značne straší Angličanov. Tí už v piatok hodlajú odštartovať futbalový ročník druhej najvyššej súťaže a o týždeň neskôr aj v Premier League. Hoci sa o tom zatiaľ nehovorí nahlas, podľa BBC sa objavujú pozitívne testy vo viacerých táboroch, komplikujú tréningový proces, dokonca aj prestupy. V radoch hráčov a členov realizačných tímov je pritom vysoké percento tých, ktorí vakcínu odmietajú.

Momentálne sa to javí ako jediné východisko z problematickej pandemickej situácie, ktorá trvá viac ako rok. Mnohí však stále majú osobné alebo zdravotné dôvody, prečo si vakcínu aplikovať odmietajú alebo len neveria jej účinnosti. Podľa anglických médií má hneď niekoľko tímov League Championship vo svojich radoch nakazených členov, a to rozhodne nie sú okolností, za akých by sa edícia 2021/22 mohla začať. Ich pretestovanie totiž bude všetkému nepochybne predchádzať a vtedy vyjdú správy o odložených zápasoch. Všetko skôr než sa vôbec stihne kopnúť do lopty.

"Rozumieme, že ľudia majú svoje vlastné názory a postoje, no spôsobuje to veľké trenice. Hráč odmietol vakcínu, zakrátko sa nakazil vírusom a v nasledujúci deň boli pozitívne testovaní ďalší hráči a tréneri. Títo ľudia sa musia izolovať a značne to narúša naše plány a prípravu na budúci víkend," vyznal sa verejnoprávnemu rozhlasu jeden z členov ligovej komisie pre súťaže, riadené EFL. Testovanie navyše nedáva dostatočne spoľahlivé informácie, o čom by vedel rozprávať Manchester United, ktorý pre Covid zrušil prípravný zápas s Prestonom North End. PCR testy na druhý deň však vyhodnotili ich pozitivitu ako falošnú.