Články - 04.08.2021 16:58

Anglický VAR bude zohľadňovať aj ochotu útočníka padnúť

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Video asistenta rozhodcu v anglickej lige čaká ďalšia inovácia a operátori dostali nové pokyny o tom, ako posudzovať jednotlivé herné situácie. Menil sa pohľad na strety v pokutovom území, ale aj ľahké fauly v strede poľa či ofsajdové situácie. Už teraz sa však ozýva široké spektrum kritikov, podľa ktorých bude práca rozhodcov veľmi subjektívna a niečo ako "objektívna pravda" a vyhodnotenie správnosti rozhodnutia sa prakticky stratí.

Rozhodca totiž bude skúmať zámer obrancu aj intenzitu kontaktu. Premier League si od toho sľubuje menej prifilmovaných pádov v pokutovom území. Ochotný pád totiž má byť po novom priťažujúcou okolnosťou pre útočiaceho hráča a môže mať za následok odpustenie faulu obrancovi. Obligátne "kontakt tam bol" tak už nemá hrať rolu a klásť sa bude otázka, či brániaci hráč súpera zákrokom skutočne zhodil alebo zastavil. Rovnaký meter bude nastavený aj pri bežných fauloch v strede poľa. Výsledkom má byť plynulosť hry a nekúskovanie po každom triviálnom priestupku proti pravidlám.

Po štandardnom potiahnutí za dres či ľahšom kopnutí v súboji o loptu sa bude apelovať na hráča s loptou, aby pokračoval v hre. Futbalové súboje sú o kontaktoch a kľúčovou otázkou, ktorú si arbitri majú pokladať je: "Mal kontakt následok?" Pracovať sa bude s motiváciou hráčov a tým, či skutočne zamedzili sľubnému vývoju situácie alebo či zasiahnutý futbalista na kontakt túžobne čakal s odhodlaním padnúť. Ak došlo ku kontaktu s následkami, bude sa trestať aj bez pádu.

VAR je na ostrovoch úzko spätý aj s ofsajdovým pravidlom a mnohým sa nepáčilo, ako sa v tesných situáciách merajú milimetre. Pracovať sa tento raz bude s hrubšou čiarou za líniou obrancu a pokiaľ ju útočiaci hráč neopustí, jeho postavenie bude regulárne. Útočiaci hráči tak dostanú miernu výhodu a ich posudzovanie sa bude zjednodušene podobať postaveniu na hokejovej modrej čiare. Štatisticky, v minulej sezóne by platilo o dvadsať gólov viac. Po starom totiž boli tesné situácie merané klinickou presnosťou, pričom mierne trčiaca ruka nadbiehajúcemu strelcovi nedala žiadnu výhodu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora