Články - 11.08.2021 19:43

Vyhral deväť titulov v rade, Bayern chce zaviesť platový strop

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/sita

Nemecké futbalové kluby netaja vysoké finančné straty za ostatný rok. Borussia Dortmund hovorí o 72 miliónoch eur, ktoré ubudli z kasy, Bayernu sa príjmy znížili o 150 miliónov. Pravdepodobne tak bude nutné prijať komplexnú zmenu, ktorá pomôže klubom vrátiť sa na nohy po náročnom covidovom období. Počas neho nesmeli na štadióny chodiť fanúšikovia, v dôsledku čoho klesli zisky aj z fanhopov či marketingových aktivít. Generálny riaditeľ mníchovského veľkloklubu Oliver Kahn vidí riešenie v americkom systéme platových stropov. Podľa neho sa pracuje na ich zavedení v bundesligovom prostredí, no zatiaľ sa dolaďuje konkrétny návrh.

Zavedenie platových obmedzení v lige by narušilo práve hegemóniu Bavorov, ktorí sa tešili z titulu deväťkrát po sebe a momentálne sú už 31násobným majstrom Nemecka. Legendárny brankár, ktorý za toto mužstvo odchytal viac ako šesťsto súťažných zápasov, vidí najmä do kasy tohto konkrétneho tímu. Bayern pritom dlhodobo patril medzi finančne najstabilnejšie kluby Európy a v porovnaní so Španielskom či Anglickom rozhodne nekonkuroval v miere zadĺženosti. Aby veci tak aj ostali, vzhliadať začína k zámorským športovým súťažiam. V nich sa darí striktne nastavenými finančnými pravidlami držať vo väčšine klubov stabilitu.

"Po športovej stránke patríme k svetovej špičke, ale ekonomicky je úplne iná situácia ako 1. januára 2020. Dosiaľ sa mohol Bayern vždy spoliehať iba na svoje zdroje. Teraz však, po dlhej dobe, sa veci zmenili. Príjmy z vysielacích práv budú nasledujúce štyri roky menšie ako predtým, príjmy zo vstupného a zápasov zrejme tiež, Preto musíme byť inovatívni a hľadať nové cesty. Je to pre nás výzva, pretože chceme byť naďalej medzi najlepšími," povedal bývalý reprezentačný brankár Nemecka s 86 štartami za národný tím.