Články - 28.08.2021 08:53

Guardiolu láka reprezentácia. Možnosti sú viac ako zaujímavé

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Španielsky futbalový tréner Pep Guardiola ešte nikdy s Manchestrom City nevyhral Ligu majstrov a mnohí očakávali, že to je cieľ, ktorý ho drží v klube, s ktorým sa trikrát tešil z anglického majstrovského titulu. Všetkých však prekvapil oznamom, že po konci aktuálneho kontraktu v lete 2023 tento tím opustí a hľadať bude nové futbalové výzvy. City majú dostatočne silný káder na to, aby v ostávajúcich dvoch ročníkoch ešte zbierku trofejí rozšírili, hoci aj o tú ušatú. Potom sa však začne zaujímať o Pohár Henriho Delaunaya, Julesa Rimeta alebo Copa Bolivia. Koučovať by totiž chcel národný tím.

Ktorý, zatiaľ päťdesiatročný mág neprezradil. "Sedem rokov s tímom City stačí. Potrebujem sa odstrihnúť od klubového futbalu. Dám si pauzu a ohliadnem sa za tým, čo som dosiahol. Potom by som najradšej prevzal nejaký európsky alebo juhoamerický reprezentačný tím," povedal na tlačovej konferencii. Zrejmé tak je, že bývalý tréner Barcelony či Bayernu ešte na stole konkrétnu ponuku nemá a pravdepodobne ani ústnu dohodu. Rozvíril tým samozrejme vlnu špekulácií a úspechmi ovenčeného chlapíka by na takejto dôležitej pozícii s radosťou privítali mnohí fanúšikovia. Kurzy vypisujú stáckové kancelárie a reagujú aj futbaloví experti po celom svete.

Napriek Guardiolovým slovám, podľa bookmakerov je stále najpravdepodobnejšie, že zotrvá v klubovom futbale. Podľa nich je topfavoritom na pozíciu hlavného trénera FC Barcelona, kde pôsobil do leta 2012. Druhou najpravdepodobnejšou možnosťou je podľa nich Juventus Turín a nasleduje PSG alebo New York City FC, ktorý je dcérskym klubom manchesterských Citizens. Odborníci viac veria, že tréner svoje slovo dodrží a chopiť by sa mohol kormidla v Brazílii, Španielsku alebo napríklad v Katare. Vylúčené nie je ani Nemecko či Anglicko, kde dosiahol klubové úspechy. Nemci však majú momentálne sľubnú generáciu vlastných mladých trénerov a do roku 2023 by mohol na kouča národného tímu vyrásť aj niektorý z bývalých anglických futbalistov.

Aj Brazílčania pritom radšej vsádzajú na domácich koučov, ideálne legendy formátu Carlosa Dungu. Ten získal jeden kontinentálny titul a opanoval aj Pohár konfederácií 2009. Triumf v Copa América má na konte aj jeho nástupca Tite, no "kanaríci" hľadia skôr na majstrovstvá sveta, ktoré naposledy vyhrali pred 19 rokmi. Keď sa ich čakanie natiahne na viac ako dve desaťročia, Guardiola sa nebude javiť ako zlé riešenie. Ak im ho nevyfúknu Španieli. Rodák z Katalánska je predsa futbalovo najviac spätý s touto krajinou, za ktorú odohral 47 zápasov. Z národného tímu by možno vedel spraviť podobne nezdolateľný celok, akým bol v rokoch 2008 až 2012, kedy vyhral tri šampionáty v rade. A čo Katar? Ten sa ho snažil zlanáriť už v roku 2016, kedy končil na lavičke Bayernu Mníchov. Za tamojší Al-Ahli SC hral na sklonku svojej kariéry a dostatok finančných zdrojov miestnych šejkov hecuje k tomu, aby sa zaradili vo svetovom renkingu vyššie. Zo všetkých doteraz spomenutých možností sa však Katar javí ako najmenej pravdepodobný a Guardiolu zrejme po Manchestri City čaká zvučnejšia misia.