Články - 01.09.2021 18:42

Uznávaný futbalový rozhodca ukončil kariéru pre zranenie

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Častejšie sa to stáva pri hráčoch, ale aj rozhodcovia sú súčasťou hry a hoci nechodia do súbojov, taktiež si môžu privodiť zranenie. Dokonca aj vážnejšie. Pretrvávajúce zdravotné problémy viedli ku koncu kariéry uznávaného slovinského arbitra Damira Skominu, ktorého fanúšikovia určite evidujú z klubových aj medzištátnych súťaží, a to aj v pokročilých fázach vyraďovacej fázy. V roku 2019 sa napríklad zapísal do histórie prvým zrušeným gólom v Champions League po konzultácii so systémom VAR, keď takto ukončil radosť futbalistov Ajaxu Amsterdam. 45-ročný rodák z Koperu však svoj futbalový život zabaliť nehodlá a rád by sa stal funkcionárom v slovinskom klube NK Izola.

Skomina v minulosti dvakrát pískal aj reprezentačný zápas slovenského tímu. V septembri 2015 kvalifikačnú prehru v Španielsku 0:2 a v júni 2016 víťazný zápas proti Rusku na európskom šampionáte. Vrcholmi jeho kariéry sú však rozhodne finálové zápasy. V sezóne 2018/19 viedol posledný zápas Ligy majstrov medzi Liverpoolom a Tottenhamom, dva roky predtým finále Európskej ligy medzi Ajaxom a Manchestrom United. V sezóne 2012/13 rozhodoval zápas UEFA Superpohára medzi Chelsea a Atléticom Madrid a predviedol sa aj na dvoch európskych, jednom svetovom šampionáte či na olympiáde v Londýne.

Šlo o prvého slovinského rozhodcu, ktorý viedol profesionálne zápasy na takejto úrovni a tamojší zväz do správy o jeho konci pridal aj vieru v to, že jeho úspechy môžu byť výzvou, cieľom či ambíciou pre ďalších mladých rozhodcov, ktorí cez slovinskú ligu, podľa koeficientov až 29. najkvalitnejšiu súťaž Európy, prejdú na najprestížnejšiu futbalovú scénu. V roku 2019 pritom Skomina získal od organizácie IFFHS cenu pre najlepšieho rozhodcu za daný kalendárny rok.