Články - 02.09.2021 15:06

Uplietol si na seba bič. Mladík si vzal Messiho desiatku

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Číslo 10 nosili na svojom drese v FC Barcelona velikáni ako Ladislav Kubala, Diego Maradona, Romário, Rivaldo, Ronaldinho či Lionel Messi. Keď posledný menovaný klub po trinástich rokoch opúšťal, špekulovalo sa dokonca o možnosti vyradiť túto cifru s tým, že v Katalánsku ďalšieho nositeľa nenájdu. Tento nápad zavrhli, ale očakávalo sa, že aspoň nejaký čas ostane neobsadené. Ten čas však nakoniec vydržal iba do štvrtého kola a následne po ňom siahol Ansu Fati.

Talentovaný osemnásťročný mladík pre zranenie chýbal v domácom zápase proti Getafe. Hneď, ako bude fit, objaví sa s ikonickou desiatkou na drese. V mnohých kluboch by mladíkovi, ktorý v A-tíme FCB debutoval len v sezóne 2019/20, takéto niečo ani nedovolili. Messi s desiatkou nastrieľal 630 barcelonských gólov a ďalšie sa od neho očakávajú vo farbách PSG. Vyradenie čísla však komplikuje aj pravidlo La Ligy, podľa ktorého musí hráč prvého tímu nosiť číslo od 1 do 25. Vynechávanie frekventovaných čísel by potom komplikovalo splnenie tejto podmienky. Aj preto Fati po svojom zapadnutí do zostavy "klesol" z 31 na 22.

V červeno-modrých farbách zatiaľ dal iba 13 gólov, čo zase na teenagera nie je málo. Stihol pritom aj štyri reprezentačné zápasy v mužskom tíme Španielska a jeho budúcnosť v Barcelone by mohla byť žiarivá. Či sa Ansu Fati priblíži Messiho kariére aspoň čiastočne, je otázkou. Zatiaľ však už má na konte niekoľko míľnikov, napríklad je najmladším strelcom Barcelony v lige aj v Champions League. Vo svojich najaktuálnejších ôsmich vystúpeniach strelil päť gólov, nasledovali však problémy s meniskom a v akej forme sa vráti po nich, je stále otázne.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora