Články - 07.09.2021 16:24

Zaslúžim si doživotný zákaz, kajá sa rasistický fanúšik

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Britská verejnoprávna BBC sa vrátila k júlovému finále futbalových majstrovstiev Európy, po ktorom virtuálne schránky Jadona Sancha, Bukaya Saku či Marcusa Rashforda zaplavili rasistické a výhražné správy. Redakcii sa podarilo spojiť s viacerými ľuďmi, ktorí za týmito správami stáli. V jednom prípade zaujalo verejné ospravedlnenie s uznaním, že toto správanie bolo vrcholne nevhodné, ľutuje ho a mal zaň dostať oveľa prísnejší trest. Prešlo mu to so zablokovaním instagramového konta na 24 hodín a následne mohol opäť fungovať v štandardnom režime. Kajúcnikom bol chlapík zo Saudskej Arábie, ktorý len nedávno oslávil dvadsiate narodeniny a na turnaji Angličanom veľmi fandil.

Prehra s Talianskom na penalty ho vraj veľmi nahnevala: "Bola to obrovská chyba. Bol som rozčúlený a vôbec mi nedošlo, ako sa bude cítiť Saka, keď si nájde moje správy. Videl som iných ľudí, ktorí posielali podobné veci a ja som sa zviezol z nimi. Chcel by som sa Sakovi ospravedlniť a sľubujem, že to už nikdy nespravím jemu ani žiadnemu inému hráčovi tmavej pleti," povedal britským novinárom. Jednému z neúspešných exekútorov z bieleho bodu naposielal množstvo opičích emoji a pridal aj zopár hanlivých slov. Dnes tvrdí, že za to mal dostať doživotný zákaz, pretože sa správal mimoriadne rasisticky.

Ospravedlnenie mu však neverí televízny expert Nedum Onuoha, ktorý v minulosti hrával za Sunderland, QPR aj Manchester City, s ktorým sa tešil z anglického titulu. "Znie mi to tak, že to hovorí preto, lebo si myslí, že teraz je to správne povedať. Šiel na instagramový profil Bukaya Saku, nahádzal mu tam opice a mal pocit, že je to normálne a robia to viacerí," hnevá sa bývalý stopér na dodatočnú obhajobu rasistu. BBC zároveň kritizuje sociálne siete, ktoré síce deklarovali cieľ intenzívne bojovať proti rasizmu, ale v skutočnosti nechávajú majiteľov týchto profilov voľne fungovať ďalej.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora