Články - 22.09.2021 20:07

Ronaldo je najlepší v histórii, vypočítal oxfordský matematik

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbal nie je exaktnou vedou a občas jednoducho nemá logiku. S číslami a štatistikami sa však v ňom pracuje veľmi veľa a neobchádza ani vedeckú obec. Doktor Tom Crawford je matematikom z Oxfordskej univerzity a pustil sa do rozsiahlych počtov s cieľom nájsť najlepšieho futbalistu všetkých čias. Výsledkom je zoznam desiatich najlepších hráčov, pričom zohľadnil sedem rôznych faktorov. Vyhral Cristiano Ronaldo.

Poradie určoval na základe gólov, klubových titulov, reprezentačných zásahov, počtu Zlatých lôpt, individuálnych rekordov či "z-faktorových sezón", akou bolo napríklad Ronaldových sedemnásť gólov v Lige majstrov 2013/14. V prvom kroku našiel trinásť futbalistov, ktorí boli aspoň dvakrát ocenení ako najlepší hráči sveta. Na tých potom aplikoval menovaných sedem kategórií.

Portugalčan získal 537 bodov zo 700 možných. Druhý Lionel Messi mal o 34 bodov menej, za nimi sa zaradil Pelé, Ferenc Puskás, brazílsky Ronaldo, Marco van Basten, Alfredo di Stefano, Michel Platini, Diego Maradona a desiatku uzatvára Johan Cruyff. Všetky dôvody vysvetľuje v rozsiahlom videu na LiveScore. Pri viacerých nižšie postavených legendách mu napríklad prekážalo, že svoje majstrovstvo predvádzali len zopár rokov. Ronaldo, Messi či Pelé pritom zažiarili na štyroch majstrovstvách sveta.

"Ako obrovský futbalový fanúšik som viedol dlhočízne debaty s priateľmi o tom, kto je najlepším futbalistom sveta. Vždy som do tejto diskusie rád vnášal matematiku. Jej aplikovanie do športu je veľkou zábavou," vysvetlil doktor Crawford svoj nápad. Sám si však dobre uvedomuje, že otázku povestného GOAT-a týmto definitívne nerozlúskol: "Hoci z mojich algoritmov vyšiel Ronaldo, štatistiky ostatných hráčov sú taktiež ohromné. Preto som si istý, že polemika bude pretrvávať,"

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora