Články - 24.09.2021 10:59

Futbalisti AC Milána mali byť rasisticky urážaní Juventusom aj Laziom

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Vo dvoch dueloch po sebe sa stali futbalisti AC Milána terčom rasistických útokov a rozhodli sa bojovať. Problém podobných incidentov je v Taliansku dlhodobo pretrvávajúci a neefektívne riešený. V nedávnej minulosti bol prerušený zápas medzi AC Milánom a Hellasom Verona pre rasistické útoky na Maria Balotelliho, podobný útok si prežil aj Kalidou Koulibaly z Neapola a prerušený bol aj duel medzi Atalantou a Fiorentinou. September 2021 tento zoznam rozšíri a terčom urážok sa stalo trio futbalistov AC Milána, menovite Mike Maignan, Tiemoue Bakayoko a Franck Kessie.

Nepríjemnosti tohto druhu sprevádzali stretnutie milánskeho mužstva s Juventusom 1:1 a aj výhru nad Laziom Rím 2:0, ktorá tomu predchádzala. "Nie som obeťou rasizmu. Som Mike, postavil som sa, som čierny a som na to hrdý. Kým budeme schopní volať proti tomuto problému, udeje sa zmena. Dokážeme to," povedal 26-ročný brankár Maignan, ktorý sa počas leta sťahoval z Lille na San Siro. Svoje si vytrpel od turínskych fanúšikov. "Uvedomujú si ľudia, aký je to pocit a ako nás uráža počúvať zvieracie zvuky? Chápu, ako to vnímajú naše rodiny a naši príbuzní, ktorí nerozumejú, že sa niečo také deje v roku 2021?" hneval sa francúzsky reprezentant.

Zápas s Rimanmi zase bol podobným "zážitkom" pre defenzívneho záložníka Tiémouého Bakayoka a reprezentanta Pobrežia Slonoviny Francka Kessiého. Aj na ich adresu znelo niekoľko hanlivých popevkov zo strany priaznivcov Lazia. Talianska futbalová federácia v tomto prípade už začala konať a očakávajú sa prísne tresty. Len sotva pritom stihol doznieť problém ženského tímu Juventusu, ktorý na svojom Twitteri zverejnil fotku Cecilie Salvaiovej, parodujúcej ázijské šikmé oči. Serie A v minulosti pripravila viaceré protirasistické iniciatívy. V novembri 2019 dvadsať klubov podpísalo otvorený list, kritizujúci podobné prejavy a svojou troškou chcel prispieť aj umelec Simone Fugazzotto, ktorý krátko potom pripravil sériu provokatívnych ilustrácií s opicami.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora