Články - 27.09.2021 12:58

Na anglický futbal už aj s pivom, ubudne stávkoviek

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv
Bolton Wanderers

Návšteva futbalového zápasu a k nej nejaké to pivo na tribúne, je v Európe považované za štandard "fandenia". V Anglicku sa však k tomu blížia až teraz. Dlhých 36 rokov totiž platilo výrazné obmedzenie požívania alkoholických nápojov v priestoroch športoviska. Britská vláda teraz rozhodla, že toto opatrenie zruší a začne pritom nižšími súťažami. Týkať sa to bude štvrtej a piatej najvyššej súťaže, v ktorej však stále pôsobia slávne značky ako Notts County, Leyton Orient alebo Bradford City. Samotné opatrenie pritom vyznievalo trochu zvlášte. Alkoholický nápoj sa smel v areále predávať a ted aj piť. Zakázané však bolo priniesť ho na svoje miesto.

Zákaz platil od roku 1985 a bol dôsledkom chuligánskeho násilia na futbalových zápasoch. Kultúra fandenia sa však odvtedy výrazne zlepšila. Dokázať to má League Two a National League. Pokiaľ ukážu, že to ide aj takto, zákaz bude odvolaný aj pre vyššie ligy, na čele s Premier League. Mnohí kritici upozorňovali aj na to, že pravidlo sa týkalo len futbalu. Ragby alebo kriket si priaznivci mohli vychutnavať aj s pivom v ruke.

Vláda chce teraz veľmi starostlivo zbierať dáta všetkého druhu a dôraz sa bude klásť na počet priestupkov proti zákonom pod vplyvom alkoholu aj početnost incidentov priamo na štadióne. Anglické kluby zároveň pracujú na obmedzení hazardu a stávkové spoločnosti by sa mali stávať stále ojedinelejšími. Tento krok inicioval spomenutý Bolton Wanderers, podľa ktorého hazard ničí ľudské životy a spôsobuje závisloť ľudí.