Články - 27.09.2021 15:09

Lotyšská liga sa rozpadá, dva tímy končia po korupcii

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Koeficienty UEFA vnímajú lotyšskú ligu ako 37. najlepšiu z päťdesiatich piatich súťaží. Napriek tomu sa o nej v týchto dňoch hovorí viac ako dosť. Dve mužstvá sa rozhodli, že ďalej v tejto korupciou pošpinenej súťaži súťaži pôsobiť nebudú. Jednym z nich je FK Ventspils, šesťnásobný šampión, ktorý si v sezóne 2009/10 zahral skupinovú fázu pohárovej Európy a v rôznych predkolách vyzval niekoľko zvučných súperov. V lete mu však UEFA za korupciu vymerala trest na sedem rokov, počas ktorých nemôže štartovať v žiadnej medzinárodnej pohárovej súťaži a tým začali veľké problémy.

Štvrtý najúspešnejší lotyšský klub sa ešte v roku 2018 pokúsil ovplyvniť výsledok svojho zápasu proti Girondins Bordeuax. Po prehre 0:1 sa vo veci začali vŕťať kompetentné orgány. Prezident klubu dostal doživotný zákaz akejkoľvek činnosti spojenej s futbalom a okrem Ventspilsu pykal aj rozhodca Sergej Lapočkin, potrestaný na exemplárnych desať rokov. Príjmy, ktoré vedela pohárová Európa vytvoriť, sa už vykompenzovať nepodarí a klub ohlásil svoj zánik. Fanúšikom na sociálnych sieťach poďakoval za 24 rokov priazne a rozlúčil sa.

Pre podobný krok sa rozhodol aj tím Noah Jurmala, ktorého traja futbalisti boli potrestaní ročným zákazom činnosti a 25-tisícovou pokutou. Celá vec tím dostala do veľkých finančných problémov a po májovej remíze, práve s Ventpilsom, nasledovala šnúra deviatich prehier. Posledná z nich výsledkom 0:7 a na ďalšie ligové zápasy už nenastúpil a prehral ich kontumačne. Lotyšská liga mala i bez toho len deväť účastníkov a koniec dvoch tímov pre finančné problémy jej rozhodne nepomôže.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora