Články - 08.10.2021 18:24

Newcastle United bude najbohatším futbalovým klubom sveta

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Anglický aj svetový futbal upiera svoj pohľad na sever Anglicka. Osemnásťmesačné špekulácie, rokovania a pochybnosti okolo nového majiteľa Newcastlu United sú na konci a klub sa z 80 percent dostáva do rúk Verejného investičného fondu Saudskej Arábie. Okamžite sa tým stáva futbalovým klubom s najväčším finančným potenciálom na svete a je len otázkou krátkeho času, kedy doň začnú prúdiť veľké posily. Podiel nových majiteľov vyšiel na 300 miliónov libier a fanúšikovia už oslavujú, že sa čoskoro zaradia do popredia anglického futbalu. Ašpirovať by zároveň chceli na popredné pozície v pohárovej Európe.

Premier League dôkladne preverila všetky podklady a vyhodnotila, že sa klub môže dostať do rúk konzorcia, ktoré bolo mnohými označované ako pochybné a reagovali aj mnohé organizácie v bojoch za ľudské práva. "Premier League dostala záväzné uistenie, že Saudské kráľovstvo nebude ovládať futbalový klub Newcastle United. Všetky strany sú rady za to, že sa tento proces končí a pre klub a jeho fanúšikov zaručuje istotu o otvorenosť," stojí v stanovisku najvyššej anglickej súťaže. V praxi to znamená, že rozpočet Newcastlu United je momentálne desaťkrát väčší ako v prípade Manchestru City.

"The Magpies" sa naposledy tešili z domáceho titulu v roku 1927 a najaktuálnejšia trofej je z 50. rokov. V hlavnej súťaži pohárovej Európy sa ukázali naposledy v sezóne 2012/13 a teraz existuje silný predpoklad, že sa všetko toto čakanie skončí. Momentálne pritom tím bude mať čo robiť, aby sa vôbec zachránil v najvyššej súťaži. Nachádza sa na 19. mieste ligovej tabuľky a už počas januára sa dá očakávať prílev značnej kvality. "V získavaní trofejí chceme byť úspešní, ako Manchester City alebo PSG. Chce to však čas," hlásia majitelia. Tí zároveň upozorňujú, že práca so športovým klubom vyžaduje čas, trpezlivosť a postupnosť krokov. Náhlemu "nabitiu" kádra bráni aj finančná fair play, no v krátkom čase by sa tento tím mohol zaradiť do popredia. Nielen toho anglického.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora