Články - 20.10.2021 20:43

Navas rozprúdil diskusiu o "Zlatej lopte" pre brankárov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V predposledný novembrový deň sa dozvieme, ktorému futbalistovi bude udelená prestížna Zlatá lopta za rok 2021 a top kandidátmi sú tradične útočníci. Medzi nominovanou tridsiatkou nechýba Ronaldo, Messi, Salah či Lukaku, no početné reakcie vyvolal fakt, že kompetentní zaradili do tohto zoznamu najlepších futbalistov sveta jediného brankára, Gianluigiho Donnarummu. Gólman pritom naposledy získal túto cenu v roku 1963, bol ním Lev Jašin, a dlhodobým trendom je preferovanie ofenzívnych hráčov. Hlavným kritériom bývajú strelené góly, čo obrancov aj brankárov výrazne znevýhodňuje a prakticky neexistuje alternatíva, čo musí gólman spraviť, aby sa to vyrovnalo tridsiatim či päťdesiatim gólom forwarda.

Tému poriadne rozvíril Keylor Navas, ktorý háji farby francúzskeho PSG. "Myslím si, že brankári potrebujú samostatnú 'Zlatú loptu', oddelenú od hráčov v poli. Pri súčasnom hodnotení, brankár nemá šancu získať túto cenu, pretože všetci ľudia počítajú len góly a asistencie. Zákroky nikoho nezaujímajú," reagoval Kostaričan ku zverejnenému zoznamu tohtoročných adeptov. Donnarumma s veľkým rozruchom prestúpil z AC Milána do Paríža a bol jednou z najväčších hviezd aj na tohtoročnom európskom šampionáte. Väčšiu pozornosť by si však zaslúžil aj Jordan Pickford, ktorý Angličanom vychytal postup do finále, Jan Oblak bol vyhlásený za najlepšieho hráča roka v La Lige a bol neodškriepiteľnou oporou majstrovského Atlética.

Prehliadať netreba ani dlhodobo spoľahlivého Manuela Neuera, ktorý počet reprezentačných štartov zaokrúhlil tento rok na sto, čo sa nepodarilo pred ním žiadnemu Nemcovi a na klubovej úrovni sa napríklad dočkal aj svojho dvojstého kariérneho čistého konta. Spomenúť možno aj Edersona, držiteľa Zlatej rukavice z Premier League a jednotku Manchestru City, momentálne jedného z najlepších klubov sveta, alebo jeho konkurenta z anglickej ligy Edouarda Mendyho, ktorý mal v Chelsea priam oslnivé čísla. Navas neostal na tejto strane názorovej barikády sám a veľmi rýchlo mu dala za pravdu početná skupina futbalových fanúšikov či expertov. Podľa niektorých zdrojov už dokonca začal nad niečím podobným uvažovať aj samotný vyhlasovateľ ocenenia Balllon d'Or.Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora