Články - 14.11.2021 18:08

Xavi zavádza v Barcelone veľmi prísny režim

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Spokojné tľapkanie sa po pleciach v Barcelone rozhodne nie je na mieste a s novým trénerom Xavim Hernándezom musia prísť výrazné zmeny k lepšiemu. Avizované už bolo, že sa kouč rozlúči s viacerými skúsenými futbalistami, ktorí boli jeho spoluhráčmi v časoch aktívnej kariéry, a zmenou prejde aj režim hráčov, ktorí ostanú v červeno-modrých farbách. 41-ročný Španiel predstavil desať striktných pravidiel, ktorých sa jeho zverenci budú musieť držať. Inak o miesto v zostave ľahko prídu.

Len tento týždeň viedol prvý barcelonský tréning, no už teraz cíti veľký tlak a potrebu obnoviť slávu katalánskeho giganta. Súčasťou tohto procesu bude obnovenie sadzobníka pokút aj prísna večierka pre hráčov s blížiacim sa zápasom. Hráči zároveň musia na tréning doraziť najmenej 90 minút pred jeho štartom, realizačný tím ešte skôr a samozrejmosťou je, že zo seba vydajú maximum. Bez ohľadu na to, či bežné ligové povinnosti dopĺňa Pohár alebo účinkovanie v Champions League. Zakázané sú zároveň akékoľvek rizikové voľnočasové aktivity a monitorovaný dokonca bude aj voľný čas športovcov. Nový tréner totiž rozhodne nie je zástancom výletov cez pol sveta uprostred sezóny či luxusných steakov v Dubaji.

Po odchode trénera Luisa Enriqueho v roku 2017 bol zrušený sadzobník pokút pre hráčov za rôzne prehrešky. Xavi ho vracia k životu a jeho súčasťou bude niekoľko prísnych bodov. Sám si veľmi zakladal na zodpovednom režime aj ako hráč, čo súvisí napríklad s potrebou neflákať sa po vonku dlhšie ako do 23:59. Takýto režim bude platiť 48 hodín pred každým zápasom, pri nabitom barcelonskom programe teda takmer stále. Ruší sa aj benevolentnosť časového harmonogramu pri príchode na tréning. Ten štartuje o 11:00 a hráči naň mohli doraziť s ľubovoľným predstihom. Pod Xavim musia doraziť najneskôr hodinu a pol pred jeho štartom. Dopriať si majú spoločné raňajky a vytvorený bude priestor na diskusie s konkrétnymi spoluhráčmi či trénermi.

Sotva boli pravidlá predstavené, hviezdny Gerard Piqué už môže mať prvý problém. Ako píše španielska tlač, futbalista totiž sľúbil svoju účasť v zábavnej šou "El Hormiguero", ktorá si zakladá na veľmi uvoľnenej atmosfére, pričom aktéri súťažia v rôznych kurióznych výzvach a disciplínach. Veľmi uvoľnene vystupuje aj v rámci svojho kanálu na Twitchi, čo všetko môže byť v rozpore s poslednými dvomi bodmi Xaviho desatora. Podľa nich hráč musí byť vzorom a príkladom pre kohokoľvek, kto ku barcelonskému klubu vzhliada.

Xavim zavedené pravidlá v FC Barcelona:
I. Hráč musí prísť na každý tréning s aspoň 90-minútovým predstihom
II. Personál na tréning prichádza dve hodiny pred jeho začiatkom
III. Večierka o polnoci 48 hodín pred každým zápasom
IV. Obnovenie pokút
V. Pokuty pre recidivistov budú vyššie
VI. Povinné spoločné obedy v tréningovom centre
VII. Hráči vždy odovzdávajú maximum
VIII. Zákaz všetkých rizikových a adrenalínových aktivít
IX. Monitorovanie všetkých aktivít mimo ihriska
X. Pozitívna reprezentácia klubu pri každej príležitosti

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora