Články - 17.11.2021 15:54

Silný, ale technický. Neznámy Srb je v Európe žiadaným artiklom

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Koncom kalendárneho roka 2019 bola jeho trhová hodnota odhadovaná na 6 miliónov eur, čo sú napríklad peniaze, za aké Slovinec Andraž Šporar opúšťal rady Slovana Bratislava. O dva roky neskôr sú však Dušana Vlahovića plné médiá a pokiaľ by ho AC Fiorentina počas nadchádzajúceho leta dokázala udržať, bolo by to pomerne veľkým prekvapením. 21-ročný srbský útočník je spájaný s popredným európskymi klubmi, za čo môže výnimočná 21-gólová sezóna v Serie A minulý rok. Na tú je schopný slušnou streleckou efektivitou nadväzovať aj teraz a mužstvo z Florencie má vďaka tomu na dosah pohárové miestenky. Nezaháľa ani v národnom tíme. Strelil sedem gólov v 14 dueloch a tímu pomohol k priamemu postupu na MS.

Britskí novinári v ňom vidia náhradu za Harryho Kanea pre Tottenham Hotspur, francúzska tlač ho zase považuje za súčasť exkluzívneho zoznamu posíl, ktoré sú vyhliadnuté pre blížiacu sa zimu. V súčasnom pôsobisku mu pritom platí zmluva do konca ročníka 2022/23 a k podpisu novej sa zatiaľ nemá. Čo vedia Taliani a zisťuje zvyšok sveta, Srbi vedeli už dávnejšie. Belehradský rodák sa vo februári 2016 stal najmladším hráčom v histórii miestneho Partizanu, ktorý nastúpil za A-tím. Stalo sa tak krátko po dovŕšení šestnástych narodenín a Luku Jovića potom pripravil o honor najmladšieho autora gólu v histórii. V lete 2018 ho už ako sľubnú posilu predstavila Fiorentina a príbeh začal mať grády.

Hoci mal len osemnásť rokov, v klube si od neho sľubovali veľa, pričom predstavy sa naplnili. Je najmladším hráčom tímu, ktorý dokázal nastrieľať 20 súťažných gólov od čias Gabriela Batistutu a spomedzi súčasných hviezd sa v top piatich európskych ligách na takúto métu dostal skôr len Haaland s Lewandowskim. Bývalý tréner Cesare Prandelli si svoju hviezdičku nevedel vynachváliť, na lavičke medzičasom už skončil a teraz je dosť možné, že fialových opustí aj Vlahović. Meria 190 centimetrov, vďaka čomu si dokáže veľmi umne a efektne zakryť loptu, je silný v súbojoch, tento rok si vypýtal najviac faulov v celej Serie A, no vôbec pri tom nepôsobí ťažkopádne. Má dobrú techniku, pozičnú hru a práve výber správneho miesta z neho robí perfektného zakončovateľa.

Že z Fiorentiny odíde, priznáva už aj samotný klub. Otázkou však je, kedy sa tak stane. Od toho bude záležať aj najpravdepodobnejšia destinácia. Kým napríklad v Liverpoole by mohol vymeniť Roberta Firmina, v Tottenhame môžu potrebovať náhradu za Harryho Kanea. Po nepotvrdených rečiach o Messim či Kaneovi môže hrotového útočníka stále hľadať aj Manchester City a médiá už teraz píšu aj o Reale Madrid či Atléticu Madrid. Čo si v jeho aktuálnom pôsobisku nechcú pripustiť, je možnosť prestupu do Juventusu Turín, ktorý taktiež patrí medzi záujemcov. V poslednom prípade navyše ide o "osvedčený" recept, keďže Juve v minulosti Fiorentine ukradlo Baggia, Chielliniho, Bernardeschiho aj Chiesu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora