Články - 22.11.2021 11:28

Leeds United spojil sily s infulencerkou. Pomohli afgánskym futbalistkám

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Nástup Talibanu na čelo Afganistanu vytvoril športovkyniam v krajine zhubné podmienky, viaceré z nich ušli a je otázne, či svoju kariéru ešte budú mať možnosť rozvíjať. Nezvyčajné spojenie na ich pomoc vzniklo medzi Kim Kardashianovou a druholigovým futbalovým klubom Leeds United. Spoločnými silami sa chcú zamerať na mládežnícke reprezentantky Afganistanu, ktoré na útek nemali prostriedky a možnosti. Cieľom je ich bezpečná preprava do Spojeného kráľovstva. Plán neostal len pri rečiach, ale influencerka zaplatila let, v rámci ktorého bolo prepravených tridsať futbalistiek s rodinami. Celkovo tak do Británie priletelo asi 130 ľudí.

Len nedávno pritom Afganistan pod hlavičkou FIFA spustil intenzívny program na rozvoj ženského tímu, ktorého súčasťou boli mnohé neplnoleté nádejné športovkyne. Zmena režimu však zariadila, že tento projekt mal pomerne krátku životnosť, podobne ako viaceré ženské projekty a iniciatívy. "Afgánske futbalistky boli v krajine známymi postavami. Ich životy sa však dostali do veľkého ohrozenia, pretože ľudia náhle zmenili svoj postoj ku ich aktivitám, športu aj vzdelaniu," povedala pred časom médiám Chalida Popalová, kapitánka ženskej reprezentácie, ktorá sa sama organizačne podieľala na hromadnom úteku žien z krajiny. Mnohé pritom čelili násiliu a zničeniu či vypáleniu domovov.

V čase, keď reagoval Leeds a Kardasiahnová, veľa futbalistiek už bolo z najhoršieho vonku. Dostali sa za hranice do susedného Pakistanu. Stále to však nebolo definitívne a bezpečné vyriešenie ich situácie. Pomocnú ruku podala aj židovská komunita, ktorá ako prvá informovala o situácii mladých futbalistiek, ukrývajúcich sa v Pakistane. Na tieto informácie zareagovala modelka, herečka či módna návrhárka. Futbalový klub sa bude angažovať najmä v tom, aby sa zachránené dievčatá čím skôr mohli venovať športu. Keď sa prvé z nich objavia v A-tíme LUFC, bolo by to prekrásne vyvrcholenie veľkého príbehu.