Články - 28.11.2021 12:04

Majiteľ Chelsea bol po troch rokoch na domácom zápase Chelsea

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube

Celkom nezvyčajný súd absolvoval v Londýne finančník Roman Abramovič, ktorého verejnosť eviduje najmä ako majiteľa futbalovej FC Chelsea. Čelil totiž obvineniu, že tú pred osemnástimi rokmi kúpil na príkaz prezidenta Vladimira Putina. S tvrdením prišla spisovateľka Catherine Beltonová v knihe, ktorá sa zaoberá stratégiou a zväčšovaním vplyvu Ruskej federácie. Na toto tvrdenie sa rýchlo nabalili ďalšie reči a špinilo meno Abramoviča aj "The Blues".

Autorka knihy a redaktorka denníka Financial Times Abramovičovo meno zároveň spojila s KGB. Súd rozhodol, že Beltonová niekoľkokrát o poškodenom písala hanlivo, pričom sa neoprela o fakty, ale vlastné názory a konštrukcie. Dopustila sa tak ohovárania a dané pasáže majú byť prepísané. Rus s izraelským pasom zároveň v týždni navštívil Stamford Bridge, no nešlo o domáci zápas jeho klubu. V Londýne bol pre podporu organizácie, zaoberajúcej sa bojom proti antisemitizmu. Futbalový štadión bol dejiskom malej takto zameranej akcie.

V každom prípade, štadión na západe Londýna navštívil po troch rokoch, za čo môžu jeho problémy s vízami. Ocitol sa totiž na širokom zozname ľudí, ktorým boli udelené nedostatočne preverované "investičné víza". Tie sa, podľa britskej vlády, kruto vypomstili napríklad v kauze dvojnásobného agenta Sergeja Skripaľa. Diplomatická kríza medzi týmito krajinami spôsobila, že Rusi sa do Anglicka dostávajú komplikovanejšie. Abramovič tak od roku 2018 videl len zápasy Chelsea na cestách. Šlo napríklad o finále Európskej ligy 2019 či májové finále Ligy majstrov žien.