Články - 01.12.2021 17:37

Juventusu opäť hrozí preradenie do druhej ligy

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube

Druhý raz v aktuálnom miléniu by mohol byť Juventus Turín vylúčený z najvyššej domácej súťaže. Môžu za to nekalé finančné praktiky v tímovej kase, ktoré vyšetrovali príslušné orgány a našli viaceré sfalšované dokumenty. Osud s preradením do nižšej ligy turínsky klub postihol už v roku 2006. Vtedy to bolo spojené s kauzou Calciopoli a ovplyvňovaním výsledkov zápasov. Súčasné problémy sa veľmi osobne týkajú konkrétnych vysoko postavených činiteľov v štruktúrach Juve, medzi nimi aj Pavla Nedvěda. Situácia je o to vážnejšia, že tím si nekalými praktikami pomáhal k nastoleniu dominancie na domácej scéne, ktorá vyvrcholila deviatimi titulmi v rade.

Problémové sú účtovné uzávierky z rokov 2019 a 2021. Ak sa potvrdia početné a úmyselné pochybenia, odobraný by zároveň mohol byť najaktuálnejší majstrovský titul a meno tohto klubu bude opäť veľmi výrazne pošpinené. "Ak Juventus získal výhodu nad konkurenčnými tímami praktikami tohto typu, potom zlyhala regulárnosť ligy a v dôsledku toho by Federácia a Úrad pre trhovú a hospodársku súťaž musela zasiahnuť a sankcionovať ich," konštatovali vyšetrovatelia smerom ku skúmaným falošným faktúram a dodali, že sami požiadali o opisované sankcie voči štvrtému tímu uplynulej sezóny Serie A.

Hoci záležitosť ešte nie je dokázaná, vrhá to nepríjemnú pachuť na dominantné turínske obdobie, ktoré započalo sezónou 2011/12 a "Stará dáma" odvtedy z 342 ligových zápasov vyhrala 251. V európskych pohároch sa to odzrkadlilo na dvoch finálových účastiach v Champions League či semifinále Európskej ligy. Do tímu navyše prišli akvizície formátu Matthijs de Ligta, Cristiana Ronalda, Paula Dybalu, Federica Bernardeschiho či Westona McKennieho.