Články - 01.12.2021 20:01

Cez polčas vzdali zápas s Benficou, idú sa súdiť za lži

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Nadpolovičná väčšina kádra mala pozitívne testy na koronavírus, no vedenie portugalskej ligy napriek tomu nariadilo tímu Belenenses nastúpiť na zápas proti Benfice Lisabon. Na trávnik vybehlo deväť futbalistov, ktorí nemali najmenšiu šancu konkurovať veľkému favoritovi a hostia po prvom polčase viedli 7:0. Duel sa nedohral, nakoľko po prestávke už mali domáci pripravených menej ako sedem mužov do akcie. Príbeh sa v rôznych verziách rozšíril do celého sveta a zarchivovaný bol ako ďalšie bizarné športové svedectvo o dobe, v ktorej žijeme. Časť z nich bola dokonca priamo od vedenia ligy a voči tým sa zdolané mužstvo hodlá ostro ohradiť.

Belenenses dokonca podá trestné oznámenie za klamlivé informácie o tom, že samo malo súhlasiť s odohraním zápasu 12. kola. "Od začiatku som tvrdil, že som pobúrený z toho, že musíme hrať. Povedal som to pred policajtami, hasičmi aj rozhodcami. Uvidíme pred súdom, čo sa v skutočnosti stalo," komentoval udalosť Rui Pedro Soares, prezident lisabonského klubu z časti Belém. Problém však nastal v tom, že oficiálna žiadosť o odklad duelu nebola podaná. Trinásť pozitívnych prípadov považoval zdecimovaný celok za plnú a dostatočnú informáciu o tom, že nie je schopný hrať. Ak by na trávnik nevybehol vôbec, disciplinárna komisia by mu odčítala body a vymerala finančný trest. Ten bude pravdepodobne udelený aj po nedohranom zápase.

Vedenie Liga Portugal sa za problém necíti zodpovedné. Zisťovať a posudzovať covidový stav v jednotlivých mužstvách nie je jeho úlohou a reagovať mali príslušné orgány. Tie by vopred podali informáciu o tom, že veľká časť zostavy je nakazená alebo minimálne v karanténe po blízkom kontakte. Až na základe toho by boli upovedomení aj hostia, že na stretnutie cestovať nemusia a neuskutoční sa. Teraz žiadajú Belenenses odohranie zápasu v náhradnom termíne. V ligovom poradí im priebežne patrí predposledné 17. miesto, zatiaľ čo Benfica je tretia.