Články - 06.12.2021 08:21

Nemecké derby môže mať disciplinárnu dohru pre zlý výkon rozhodcu

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube
FC Bayern Mníchov - Borussia Dortmund

Bayern Mníchov v sobotu vyhral na pôde Borrussie Dortmund 3:2 a v mimoriadne atraktívnom zápase odskočil na čele tabuľky najbližšiemu prenasledovateľovi na rozdiel štyroch bodov. Žlto-čierni sa však po záverečnom hvizde poriadne búrili voči rozhodcovi Felixovi Zwayerovi, ktorého obviňujú z výrazného ovplyvnenia výsledku stretnutia a dopustiť sa mal až troch chybných penaltových verdiktov. Kým Borrussii údajne odoprel dve penalty, v prospech Mníchovčanov odpískal neoprávnenú. Práve z tej padol rozhodujúci gól a krátko na to prišla za nešportové správanie ešte červená karta pre trénera Marca Roseho. V pozápasových vyjadreniach jeho zverenci vôbec neboli opatrní. Arbitrovo vystúpenie označili za škandál a nemecká disciplinárka sa bude musieť činiť.

Buďto si Bundesliga posvieti na rozhodcu, ktorý Der Klassiker viedol, alebo rozdá pokuty do radov Dortmundu. Ten považuje ruku Matsa Hummelsa za nastrelenú, pričom obranca nemal ako situácii zabrániť. To sa v modernom futbale zvykne púšťať. "Dali rozhodcovi s korupčnou minulosťou odpískať najväčší zápas v Nemecku. Čo sa dalo čakať?" povedal veľmi ostro Jude Bellingham. Narážal tým na kauzu z roku 2005, kedy bolo Zwayerovo meno naozaj spojené s viacerými zápasmi nižších súťaží, ktorých výsledok bol ovplyvnený. Napriek tomu o dva roky neskôr odpískal svoje prvé zápasy v druhej lige a o dva roky neskôr debutoval v najvyššej súťaži.

Strety v pokutovom území naviac ani nekonzultoval s VAR-om, k čomu bol domácimi hráčmi vyzývaný. "Spýtal som sa rozhodcu, prečo sa nešiel pozrieť na video. Povedal, že to nie je potrebné. Bol arogantný a odmietal komunikovať," zúril Marco Reus. Pochvalné slová neprileteli ani zo strany Bavorov a aj ich tréner Julian Nagelsmann priznal, že v otázke verdiktov rozhodcu je jeho tím šťastnejší. Polemike o penaltových situáciách vraj rozumie, no tri získané body ho tešia.