Články - 06.12.2021 13:19

Premárnil kariéru výnimočného dieťaťa, teraz je mentorom mladých

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/The Sun

Označenie "wonderkid" patrí medzi najlichotivejšie, aké sa mladému futbalistovi môže dostať. Týmto honorom novinári, experti aj fanúšikovia pred trinástimi rokmi oceňovali aj Johna Cofieho, no dnes si na jeho meno málokto spomenie. Talent z radov Burnley chceli mať vo svojich radoch veľkokluby a najpriamejší bol Manchester United pod Sirom Alexom Fergusonom. Ten sa nebál dať šancu mladíkom, avšak tí si to museli zaslúžiť veľmi poctivou prácou. To nebol prípad tohto útočníka. O svojej premrhanej kariére teraz vie veľmi poučne rozprávať a sám sa snaží byť odstrašujúcim príkladom pre študentov v Lancashire, ktorí popri štúdiu venujú čas aj futbalu.

Cofie kariéru ukončil už v 27 rokoch a pripísal si len 77 súťažných zápasov. Tie rozdelil medzi trinásť rôznych pôsobísk formátu Barnsley, Crawley Townu či Wrexhamu. Tým nespravil takú pečať, aby jeho kariéra bolo zapamätateľnou. Manchesterský veľkoklub pritom zaňho svojho času zaplatil milión libier a stal sa tak najmladším miliónovým hráčom v histórii futbalu. Mal totiž len štrnásť rokov, no v lete 2013 sa z Old Trafford sťahoval bez toho, aby si pripísal štart za A-tím. Spomedzi jeho rovesníkov mal byť najlepším futbalistom sveta, pričom blížil sa mu akurát Paul Pogba a Ravel Morrison. Aj posledný menovaný prežil kariéru plný vzostupov a pádov, pre ktoré svoj talent zďaleka naplno nerozvinul.

Hrať od pätnástich s miliónovou cenovkou a s ňou spojeným tlakom na svojich pleciach, nie je ľahké. Ťarcha bola pre Cofieho priveľká. Podľa Charlieho Jacksona, ktorý bol pri jeho začiatkoch v Burnley a príbeh rozpovedal pre The Sun, práve to bol začiatok pádu. Vo všeobecnosti považuje za problém, keď hráčom z akadémie priradia takého hodnoty. Následne je extrémne ťažké vyrovnať sa s nimi. Keď sa Cofiemu niekoľko rokov nepodarilo očakávaniam v United ani priblížiť, znechutilo mu to šport ako taký. Okúsil belgický, írsky, nórsky aj austrálsky futbal a jeho posledným futbalovým zamestnávateľom bol v sezóne 2019/20 filipínsky FC Global.

Spomenutému denníku Cofie priznal, že koniec v Manchestri ho vôbec neprekvapil a dlhodobo cítil, že k tomu speje. Zároveň sa však už nedokázal namotivovať na akýsi kariérny reštart. Dvojgólová sezóna v tretej anglickej lige a množstvo krátkych zastávok v mužstvách z rôznych kútov sveta a rôznych úrovní na to ani nevytvárali pôdu. Po tom všetkom sa opätovne spojil s niekdajším mentorom Jacksonom a snaží sa byť mentorom pre novú generáciu mladých futbalistov, ktorí si môžu prejsť rovnakými okolnosťami. Futbalistov životný elán a chuť užívať si život nijak nevyprchala a to je veľké pozitívum, ktoré chce na svojich "učňov" preniesť.