Články - 16.12.2021 18:57

Plánovali zápas po 11 rokoch. Vzťahy Ruska s NHL sa však komplikujú

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube

Hokejové kluby Washington Capitals a Tampa Bay Lightning údajne viedli pokročilé diskusie o tom, že by sa v priebehu sezóny 2021/22 mohli predviesť na ruskej pôde. Americké celky, ťahané ruskými oporami, by mohli zohrať vzájomný ligový zápas na moskovskom ľade, no odvážnejšie špekulácie dokonca vedú ku možnosti konfrontácie popredného tímu NHL s účastníkom nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej ligy. Informácie ako prvý zverejnil uznávaný novinár Andrew Zadarnowski, podľa ktorého obe ligy vedú intenzívne a pokročilé rokovanie. Capitals pritom v Európe hrali už v 80. rokoch, no v "ére Ovečkina" neprešli za more.

Na pozadí týchto potešiteľných správ sa však zároveň rozpútala akási "hokejová studená vojna". Ruská vláda totiž prijíma tabuľkové odstupné za svojich mládežníckych hokejistov, ktorému sa pravdepodobne nevyhne ani severoamerická liga. Ak športovec pred dovŕšením 23 roku života hodlá odísť do zahraničia, záujemca o jeho služby ho musí vykúpiť z materského tímu. Ruskí mladíci v drafte a ani talenty formátu Svečnikova, Kostina alebo Voronkova, by už neboli zadarmo. Návrh zákona dolnej komory prešiel prvým čítaním. Následne sa ku slovu dostane aj horná komora a potvrdzujúcim podpisom aj prezident. Detaily či výška budúceho odstupného zatiaľ zverejnená nebola.

Rusi nový zákon vysvetľujú najmä ako snahu posilniť vlastné mládežnícke súťaže a obmedziť odchod do zahraničia dorastencom či juniorom. Potom však ostáva otázkou, prečo hranicu nastavujú na 23 rokov. Existuje pritom množstvo prípadov, kedy hráč roky po drafte ostal pôsobiť v KHL a Ameriku okúsil až po nazbieraní dostatku skúseností so seniorským hokejom. V šiestich kanadských a amerických juniorských súťažiach však tento rok pôsobí v súčte 48 ruských mladíkov. Škoda, že spomenuté plány na vzájomný zápas a komplikácie pri prechodoch hráčov prebiehajú zároveň. Severná Amerika a Rusko mali od klubovej Super Series v rokoch 1976 až 1991 dlhé obdobie bez merania síl. To bolo prelomené až v roku 2010 duelom Carilony Hurricanes s SKA Petrohrad (3:5) a po jedenástich rokoch by mohlo dôjsť na ďalšie.

Tagy: Rusko