Články - 01.01.2022 15:59

Rozhodcu Zwayera suspendovali iba pre dortmundské zápasy

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Poriadne kuriózny verdikt vyniesla nemecká futbalová disciplinárna komisia, ktorá si posvietila na výkon rozhodcu Felixa Zwayera v decembrovom derby medzi Borussiou Dortmund a Bayernom Mníchov. V ňom predviedol niekoľko veľmi sporných rozhodnutí, prevažne proti domácim žlto-čiernym a konečným rezultátom bola ich prehral 2:3. Niekoľko hráčov sa veľmi ostro do Zwayera následne obulo, obvinilo ho zo zmanipulovania zápasu, poškvrnenia očakávaného súboja a pripomenula aj jeho čiernu minulosť so zapojením do kauzy so zmanipulovanými výsledkami. Zväz im dal čiastočne za pravdu a tohto arbitra v dohľadnej dobe nebude nasadzovať na dortmundské zápasy.

Veľmi alibistický verdikt je vysvetlený tak, že by to bolo nezodpovedné zo všetkých strán a treba nechať čas na ich vychladnutie. Veľa zlej krvi totiž ešte stále mohlo ostať v tíme BVB a ostré slová museli ostať aj v podvedomí 40-ročného Berlínčana. Obsadzovaný pritom je aj na medzinárodnej úrovni. V prebiehajúcej sezóne pískal už tri zápasy Champions League, jeden v Európskej lige a na bundesligovej scéne sa ukázal sedemkrát. Naposledy práve v inkriminovanom zápase zo 4. decembra. Ide pritom o rozhodcu, ktorý sa nebojí siahnuť po karte, pokojne ich rozdá aj sedem za zápas, a podobne nekompromisný vie byť aj pri penaltových situáciách.

Za jeho urážky boli rozdané tresty aj do radov Borussie. Jude Bellingham, ktorý povedal, že od skorumpovaného rozhodcu sa v najväčšom nemeckom derby nedalo očakávať nič iné, musel zaplatiť pokutu 40-tisíc eur. Zwayer, účastník najväčšej kauzy so zmanipulovanými výsledkami zápasov v nemeckej histórii, mal v roku 2004 prebrať peniaze a úzko spolupracovať s Robertom Hoyzerom. Ten roky viedol zápasy druhej najvyššej súťaže. Pri odhaľovaní korupcie následne Zwayer spolupracoval so všetkými orgánmi, ale dôkazov nebol zozbieraný dostatok. Vymeraný mu bol zákaz činnosti na pol roka.