Hokej - 08.08.2019 09:00

Žiadna náhoda. Kvalitu potvrdili aj proti Rusom, chýbalo jedine TOTO

Zdroj: sita, huste.tv

Tri zápasy proti tímom zo svetovej špičky, tri výborné výkony a tri tesné prehry. Taká je zatiaľ vizitka slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov na turnaji Hlinka Gretzky Cup. Zverenci trénera Ivana Feneša na záver účinkovania v základnej B-skupine potrápili Rusov, ale rovnako ako v utorok, aj v stredu neuspeli v predĺžení a súperovi podľahli 1:2. Mladí Slováci budú preto v piatok bojovať len o konečné siedme miesto proti Švajčiarom.

Domáci reprezentanti boli počas celého stretnutia s Rusmi strelecky aktívnejší (32:20), zahrali si päť presiloviek, ale skórovali iba jediný raz. V 44. min uspel v početnej výhode netypicky spred bránky zadák Oliver Fatul. "Odviedli sme veľmi dobrý tímový výkon a nemáme sa za čo hanbiť. Ukázali sme, že vieme hrať vyrovnanú partiu celých šesťdesiat minút a niečo navyše s tak silným tímom ako je Rusko. Na takýchto výkonoch môžeme stavať a verím, že to zužitkujeme v súboji o siedme miesto," povedal po zápase mladý obranca, ktorý by mal v sezóne 2019/2020 nastupovať za HKM Zvolen.

Tretí deň v rade slovenskí hráči schádzali z ľadu sklamaní z prehry, ale zároveň hrdí na to, že držia krok s elitou svetového mládežníckeho hokeja. "Som rád, že sa tretí zápas po sebe nerozprávame o nejakej náhode, ale opäť sme predviedli výborný výkon. Zápas nás stál zase veľa síl, je to však pre mňa veľká česť trénovať takýchto chlapcov. Každý deň sa chcú zlepšovať, ide z nich pozitívna energia a to je pre nás prínos. Aj pomer striel hovorí o tom, že nechceme hrať defenzívne. Chlapci sa cítili dobre, takže sme nemali dôvod sa sťahovať dozadu," hovoril kouč Feneš, ktorého potešila aj výborná atmosféra a 1363 divákov na tribúnach. "Siedmeho augusta takto zaplniť halu v Piešťanoch, to asi nepotrebuje komentár."

Slovenskí reprezentanti sa ukázali vo všetkých troch skupinových dueloch v pozitívnom svetle. Priestor na zlepšenie majú najmä v efektivite presilových hier, ktoré sú na medzinárodnej úrovni kľúčové. "Stačí trafiť bránku a dať gól. Sme v procese, takže na hráčov zbytočne netlačíme. Máme nacvičený herný tvar, ale presilovka je aj o tvorivosti. Ľad nie je príliš kvalitný, keďže v hale je teplo," vysvetlil Feneš, na ktorého nadviazal Fatul: "Kľúčom k úspechu je to, aby sme čo najviac strieľali na bránku. Proti Rusom sa ku mne odrazil puk a poslal som ho do siete," dodal.

Posledný zápas na Hlinka Gretzky Cupe absolvujú Slováci v piatok od 15.30 h v Piešťanoch. V dueli o konečné siedme miesto nastúpia proti Švajčiarom, ktorým majú čo oplácať z minulosezónnej neúspešnej baráže o zotrvanie v elitnej kategórii MS do 18 rokov. "Helvéti" zatiaľ na podujatí takisto nezvíťazili. V břeclavskej A-skupine získali v troch vystúpeniach jediný bod za prehru 3:4 po samostatných nájazdoch s Českom. V ďalších dvoch zápasoch neskórovali, Kanaďanom podľahli 0:8 a Fínom 0:6.