Hokej - 13.08.2019 12:00

Netreba sa zameriavať len na výsledky, ale vychovať najmä hráčov

Zdroj: sita

Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov začala sezónu vydareným účinkovaním na domácom turnaji Hlinka Gretzky Cup, ale vrchol ročníka ju čaká až v apríli. Realizačný tím okolo hlavného trénera Ivana Feneša bude v nasledujúcich mesiacoch pripravovať hráčov na domáci šampionát I. divízie skupiny A, na ktorom sa "osemnástka" pokúsi o návrat medzi svetovú elitu. Na splnenie tohto cieľa má poslúžiť obnovený projekt centralizovanej prípravy tímu SR "18". Jeho poslaním však nebude len naplnenie výsledkových očakávaní, ale najmä výchova mladých hráčov.

Nový realizačný tím "osemnástky" sa ujal svojich pozícií v priebehu mája a počas krátkeho letného obdobia pred začiatkom Hlinka Gretzky Cupu spoznával hráčov tejto vekovej kategórie. Poslúžili mu na to dva krátke kempy a aj príprava na samotné podujatie. V nej spolu trénovali až dve kompletné družstvá, z ktorých tréneri čerpali pri záverečnej nominácii. Súčasťou prípravného bloku bol nácvik základných herných situácií a aby hráči nezabudli na prvky z tréningu, môžu si ich pripomenúť vďaka "play-booku" reprezentácie do 18 rokov, kde je popísaný celý herný koncept tímu.

Trénerskému štábu šéfuje stále iba 41-ročný Feneš, ktorý sa dlhodobo pohybuje v prostredí slovenských mládežníckych reprezentácií. S výnimkou krátkodobého pôsobenia na lavičke univerziádneho tímu však zažíva premiéru v pozícii hlavného trénera národného tímu. "Je to už moja dvadsiata trénerská sezóna a pri reprezentáciách som niekoľko rokov. Načerpal som veľa skúseností od kolegov a teraz prišiel čas na to, aby som ich zúročil v spojení s vlastnými poznatkami. Vážim si dôveru, je to veľký záväzok voči vedeniu zväzu, hráčom, rodičom aj celej slovenskej verejnosti," uviedol nový reprezentačný kouč "osemnástky" na úvod rozhovoru pre agentúru SITA.

Hráči nemusia odchádzať za podmienkami do zahraničia

Slovenský zväz ľadového hokeja po minulej sezóne upustil od centralizovanej prípravy tímu do 20 rokov a rozhodol sa zamerať na projekt "osemnástky". Hlavnou myšlienkou je, aby potenciálni hráči "dvadsiatky" nastupovali v seniorských tímoch a tí mladší dostali priestor "vyhrať sa" v projekte. "Je ešte skoro na hodnotenie toho, či to bude pozitívna alebo negatívna zmena. Určite však centralizovaná príprava aj v minulosti pomohla hráčom, ktorí sa rozhodli zostať na Slovensku. Teraz hľadáme novú cestu, aby sme sa niekde posunuli. Chceme, aby hráči vo veku 18 alebo 19 rokov patriaci do 'dvadsiatky' už hrali seniorský hokej, takže to vnímam ako dobrý krok," vysvetľoval Feneš.

Kým v projekte SR "20" bola prvoradým cieľom záchrana v najvyššej kategórii MS, v "osemnástke" sa bude klásť dôraz predovšetkým na rozvoj talentovaných hráčov. "Chceme chlapcov posúvať nielen po športovej, ale aj ľudskej stránke. Chceme, aby mali top servis a neunikali nám kvôli podmienkam. Myslím si, že majú dobré zabezpečenie a bude sa to ešte zlepšovať. Budeme pracovať nielen s hráčmi ročníka 2002, ktorí sú nosní pre súčasnú osemnástku, ale aj s mladšími, pretože je podstatné na nich vplývať dlhšie," pokračoval.

Od súčasnej generácie hráčov reprezentácie do 18 rokov sa očakáva aprílové víťazstvo na domácom šampionáte, ktoré by Slovensku zabezpečilo návrat medzi svetovú elitu. Tréner však upozorňuje, že splnenie tohto cieľa nie je to najdôležitejšie. "Všetci rozprávajú len o postupe, ale pozrime sa napr. na Nemecko. Ich osemnástka aj dvadsiatka neboli v ostatných rokoch súčasťou najvyššej kategórie MS a napriek tomu vyprodukovali hráčov do NHL. Netreba sa sústrediť iba na výsledky, treba produkovať hráčov. Musíme s chlapci pracovať a pozitívne na nich vplývať. Musia zvládnuť základy a ak ich budú vedieť, môžeme ich posúvať ďalej. Nesmieme len skákať zľava doprava a plátať diery. Ak niekto mladý bude pripravený, treba ho vystreliť hore. Máme v kádri veľa mladých hráčov, ale zároveň chceme byť pri práci s nimi opatrní."

Dve súťaže, štyri desiatky zápasov

Vďaka tomu, že v kategórii hráčov do 18 rokov je vrchol sezóny naplánovaný až na apríl, budú mať tréneri dostatok času na prácu s mužstvom. Oproti projektu "dvadsiatky" získajú čas navyše. "Je to obrovský rozdiel. V 'dvadsiatke' sme mali menší priestor na prípravu, tri až štyri mesiace. S osemnástkou máme takmer celú sezónu, nemusíme sa v ničom ponáhľať, a tak je to úplne iná atmosféra. Môžete sa venovať povinnostiam a robiť ich pokojnejšie," objasnil Feneš pre SITA.

Jeho zverenci sa budú zohrávať a zbierať skúsenosti v dvoch rôznych súťažiach. Dvadsať zápasov absolvujú v juniorskej extralige a ďalších dvadsaťštyri pridajú medzi seniormi v I. lige. "Máme nastavený model s dvoma súťažami. Medzi juniormi budeme chcieť odohrať duely v priebehu septembra a októbra. V I. lige by sme chceli najväčší počet stretnutí odohrať v období od novembra po január. Prvé zápasy by sme však radi zaradili už v septembri a októbri. Projekt chceme ukončiť februárovým turnajom Vladimíra Dzurillu, po ňom sa hráči vrátia do klubov na play-off. Záverečnú prípravu na MS odštartujeme v polovici marca," poodhalil program reprezentačného tímu.

Pozitívom veľký záujem hráčov

Projekty centralizovanej prípravy v minulosti viackrát čelili kritike zo strany odborníkov, verejnosti aj niektorých hráčov. Tréneri súčasnej "osemnástky" majú zatiaľ pozitívne ohlasy. "Záujem má štyridsať hráčov. Za posledné roky je to najvyššie číslo. Je tu ešte skupina hráčov, ktorým by chceli dať priestor materské kluby v seniorskom hokeji. Je tam niekoľko otáznikov, ale ak sa presadia, bude to len dobré. Martin Chromiak s Markom Stachom dostanú šancu v Dukle Trenčín, Oliver Fatul s Jakubom Koleničom v HKM Zvolen a Roman Faith v HC Košice," prezradil Feneš, ktorý chce počas sezóny pracovať s väčšou skupinou hráčov. "Máme to nastavené tak, že ak sa niekto bude trápiť na seniorskej úrovni, môže prísť do projektu. Máme dohodnutých aj niekoľko hráčov zo zahraničia, aby prišli na mesiac alebo dva do projektu. Ten bude otvorený a budeme pracovať s väčším množstvom hokejistov," hovoril tréner.

Viacerí ťahúni reprezentácie po letnom turnaji Hlinka Gretzky Cup opustili národný tím a zvolili si pôsobenie v zahraničí. "Brankár Šimon Latkóczy a útočník Ján Lašák mladší budú hrávať v americkej juniorskej súťaži USHL, center Oleksij Myklucha bude nastupovať v kanadskej juniorskej lige QMJHL, Samuel Krajč odíde do WHL a Samuel Kňazko zostáva vo Fínsku v TPS Turku. Máme však svojich ľudí aj v zahraničí, budeme mať informácie o týchto hráčoch a budeme ich na diaľku sledovať," dodal Feneš na záver rozhovoru pre SITA.