Hokej - 05.09.2019 16:00

Kritická situácia v hokejovom Prešove! Pomocnú ruku mestu podáva zväz

Zdroj: sita

Situácia s ľadovým hokejom v meste Prešov je kritická. Taká je realita ostatného obdobia v treťom najväčšom meste Slovenska, na čom sa vo štvrtok zhodli zástupcovia samosprávy aj Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na čele s prezidentom Miroslavom Šatanom. Zväz má záujem podieľať sa na riešení zložitej situácie, prioritou je zlepšiť podmienky pre deti a mládež. "V meste funguje len jedna súkromná ľadová plocha a hlavný štadión je bez strechy. Deti musia chodiť do iných miest v okolí a to nie je dobré. Pre záchranu mládežníckeho hokeja v Prešove by bolo potrebné vybudovať nejakú malú tréningovú halu. Našli sme aj vhodnú školu," povedal na tlačovej konferencii v Prešove prezident SZĽH Miroslav Šatan. V meste už nefunguje seniorský hokejový tím a na úvod sezóny 2019/2020 Prešovčania odhlásili zo súťaže aj juniorov.

Hokejová infraštruktúra v centre Šariša je v katastrofálnom stave. Štadión, na ktorom sa v minulosti hrala aj najvyššia slovenská súťaže, je aktuálne bez strechy. "So zväzom sme sa dohodli na spolupráci do budúcnosti, aby sme sa pokúsili zachrániť aspoň mládežnícky hokej v meste," prezradila prešovská primátorka Andrea Turčanová a doplnila: "Mali by sme ambíciu budovať aj národné hokejové centrum, ale prezident SZĽH ma trochu schladil, že sme trochu ďaleko od letiska. Šance na to sú síce malé, ale možnosti a ambície na obnovu hokeja v Prešove máme."

Prezident SZĽH priznal, že prioritou zväzu je postarať sa o mládež a veľký hokejový štadión je na vedľajšej koľaji. "Veľká téma je hlavný štadión, tam by však šlo o veľké investície. Primárne by sa sme odporučili, aby sa vyriešila nejaká tréningová plocha, aby sa v meste zachránila mládež, pretože aktuálna situácia nie je dlhodobo udržateľná. Zhodli sme sa, že mesto sa na naše návrhy pozrie a uvidíme. Ponúk na národné centrum máme dosť a nie je to hlavná téma, ktorú riešime. Zatiaľ len zisťujeme záujem," priznal Šatan.

"Otvorila sa nová možnosť realizácie malej tréningovej plochy. Mrzí ma, že zväz nie je veľmi ochotný spolupracovať pri realizácii veľkej ploche, považuje štadión za zbytočné drahý, zastaralý a nemoderný. Z toho dôvodu nechce podporiť financovanie," doplnila prešovská primátorka.

Zlá situácia v prešovskom hokeji trápi aj niekdajšieho obrancu Martina Štrbáka, miestneho rodáka a držiteľa kompletnej medailovej zbierky z MS vo farbách slovenskej reprezentácie. "Poznám situáciu v prešovskom hokeji, pravidelne sa o tom informujem. Pracujeme na tom, aby sa hokej v Prešove zachránil. Priorita je, aby mala podmienky na tréning mládež. Horšie to už byť asi nemôže. Musíme vytvoriť podmienky pre deti, aby mohli robiť šport, ktorý majú rady," myslí si 44-ročný Štrbák.

Tagy: hokej Prešov