Novinky - 22.03.2021 19:59

Prvá sezóna Capitals: dôstojná reprezentácia s 23 víťazstvami

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Vôbec prvý raz si slovenský hokejový klub zahral v nadnárodnej súťaži za našimi západnými hranicami a rozhodne si pritom nespravil hanbu. iClinic Bratislava Capitals predviedli dôstojnú reprezentáciu toho, že aj v našich podmienkach možno robiť poctivý a kvalitný hokej, hoci stroskotali už v prvom vyraďovacom kole. Siedmu priečku po základnej časti obhájili aj v nadstavbe, no pri tvorbe pavúka play-off to príliš platné nebolo. Celky v IHL si totiž súperov vyberajú a víťaz dlhodobej časti si najviac veril práve na Bratislavčanov. Tí mu kládli statočný odpor, prvý raz v histórii ho zdolali a Bolzano nakoniec šlo ďalej po triumfe 4:1 na zápasy.

Generálny manažér klubu Dušan Pašek ml. už pred štvrťfinálovou sériou avizoval, že taliansky celok má mimoriadnu kvalitu a bude veľkým favoritom na postup, možno aj na celkový triumf. Z celkového pohľadu však môže so sezónou Capitals panovať spokojnosť. V súčte základnej časti a nadstavby odohrali päťdesiat duelov, z ktorých 22krát vyhrali a 28krát schádzali z ľadu zdolaní. V konečnom poradí obsadia šieste alebo siedme miesto, v závislosti od výsledku série Salzburg - Dornbirn. Spomedzi najslávnejších klubov ligy, slovenský celok počas svojej premiérovej sezóny zaznamenal skalpy 31násobného rakúskeho šampióna z Klagenfurtu, Bolzana, ktoré z doterajších šiestich sezón v lige vyťažilo dva majstrovské tituly, a aj nad Red Bullom Salzburg, momentálne zrejme najslávnejšou hokejovou rakúskou značkou.

"Nie je jednoduché dať emócie bokom. Play-off sa končí, no my sme hrdí na našich hráčov, trénerov aj realizačný tím. Dokázali sme si vybojovať druhé miesto v nadstavbe a v play-off sme potrápili favorita ligy. Málokto čakal také vyrovnané zápasy. Náš tím ukázal bojovnosť, srdce a snahu ísť na hranu svojich možností. Ice Hockey League je kvalitná liga, v ktorej sme reprezentovali Slovensko a Bratislavu dobrým výkonom," napísali Capitals na svojom Facebooku s dodatkom, že v sezóne 2021/22 by už chceli fungovať s reálnou interakciou s ľuďmi na tribúnach a ďalších promo akciách. Nielen formou live streamov a príspevkov na sociálnych sieťach.

iClinic Bratislava Capitals svoj prvý ligový zápas s Viedňou prehral vysoko 2:7 a pokračoval prehrou 1:5 so Salzburgom. Výsledkové prejavenie nováčikovského elánu tak pár dní meškalo, no z nasledujúcich troch duelov vyťažilo plný bodový zisk. Nabitý novembrový a decembrový program spustil výsledkovú krízu a počas tohto obdobia Bratislavčania vyhrali len sedem z dvadsiatich zápasov. Do tímu však pribudli kvalitné a vhodne vybrané posily, ktoré priniesli zlepšenú januárovú (6-0-0-6) aj februárovú (4-1-2-3) bilanciu. Po individuálnej stránke bol najväčšou hviezdou Mitch Hults, ktorý 21 gólov doplnil o 26 asistencií. Udržanie amerického centra v hlavnom meste Slovenska bude ťažko naplniteľnou úlohou. Z legionárov sa činil aj švédsky útočník Filip Ahl, Kanaďan Brock Higgs či kanadský gólman Jared Coreau.

Popri nich sa však v dobrom svetle ukázalo aj niekoľko domácich hokejistov. 28-ročný forward Miloš Bubela po nevydarenom angažmáne v Pardubiciach pripomenul svoju starú ofenzívnu chuť z Banskej Bystrice, viditeľný bol aj skúsený popradský odchovanec Dávid Buc a spomedzi mladíkov značnú časť sezóny pútal pozornosť Maxim Čajkovič pred odchodom do QMJHL a po ňom Michal Mrázik, ktorý sa vrátil zo švédskej juniorskej ligy a kompetentných v tíme Capitals zaujal na juniorských MS. Spomenúť možno aj brankára Samuela Baroša, ktorý bol pred príchodom Coreaua jasnou brankárskou jednotkou a celkovú úspešnosť udržal nad slušnými 90 percentami.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora