Články z KHL - 07.08.2019 20:01

Liška číta Valábikovu knihu. O motiváciu v Rusku sa nebojí

Zdroj: sita

Pred zápasom si rád zdriemne. Vo voľnom čase si zahrá playstation či počúva modernú hudbu, ale na prvom mieste má hokej. Mladý slovenský útočník Adam Liška až v októbri oslávi 20. narodeniny, ale v drese Severstaľu Čerepovec čoskoro začne už druhú sezónu v Kontinentálnej hokejovej lige. V tej prvej sa v drese Slovana Bratislava prezentoval 10 bodmi v 52 zápasoch a za sebou má aj vydarené majstrovstvá sveta v Košiciach.

"Severstaľ má skvelú ´klímu´, cítim sa tu skvele. Nepovedal by som, že rozdiely medzi Ruskom a Slovenskom sú nejaké veľké. Samotná metóda prípravy je však odlišná. V Rusku zažívam nové veci a páči sa mi tu," uviedol Adam Liška v rozhovore pre oficiálny portál tímu Severstaľ Čerepovec.

Devätnásťročný Liška už má za sebou aj legionársku skúsenosť zo Severnej Ameriky, v sezóne 2017/2018 pôsobil v juniorskej súťaži OHL v drese Kitchener Rangers. Adaptovanie na ruské prostredie zatiaľ zvláda veľmi dobre. Solídny dojem na neho urobili spoluhráči, pozitívne referencie našiel aj v rozhovoroch so skúsenými brankármi - krajanom Júliusom Hudáčkom a Čechom Jakubom Štěpánkom, ktorí v minulosti pôsobili práve v tomto klube. "Nepočul som od nich jedinú negatívnu reakciu. Aj zo spoluhráčov mám od prvého dňa dobrý pocit. Ak niečo potrebujem, radi mi pomôžu. Hneď v prvý deň sme spolu obedovali a ukázali mi aj zaujímavé miesta v meste," skonštatoval Liška.

Priebojný útočník a jeden zo štyroch Slovákov v novej sezóne KHL odpovedal aj na otázku, kde hľadá motiváciu a inšpiráciu. "Mám ju v sebe. Som súťaživý typ a mám rád víťazstvá. To ma poháňa vpred. Tiež ma inšpirovalo množstvo úspešných športovcov a ľudí. Mám aj obľúbenú knihu. Je ňou autobiografia hokejistu Borisa Valábika, bývalého hráča NHL, ktorý, rovnako ako ja, pôsobil aj v tíme Kitchener Rangers," prezradil Liška. Na základnú otázku o cieľoch v sezóne 2019/2020 má jednoduchú odpoveď. "Pomáhať mužstvu k úspechom. A tiež zbierať body a vylepšovať svoje štatistiky. Chcem byť užitočný ako sa bude dať a rovnako by som si chcel znova zahrať v reprezentácii Slovenska."

Liška zažil počas hrubej letnej prípravy v Čerepovci aj niekoľko boxerských tréningov. Presadil to tréner Andrej Razin, ktorý boxom nahradil niektoré bežecké tréningy v teréne. Keď sa to dozvedeli fanúšikovia tímu, začali žartovať, že hráči sa zrejme pripravujú na sezónu v inom športe. "Mali sme štyri boxerské tréningy. Myslím si, že to bolo zaujímavejšie ako tvrdá príprava v teréne. Hráči preverili svoje schopnosti aj trochu inak a nechýbali ani emócie," vysvetlil tréner Razin. Hlavný kormidelník mužstva vyjadril spokojnosť s prvou fázou letnej prípravy. "Všetci hráči odviedli maximum a myslím si, že z toho aj mali dobrý pocit," dodal. Na margo boxerských vložiek Liška pre portál sport24.pluska.sk uviedol: "Tréner uprednostnil takýto tréning namiesto kardia, aby sme nemuseli behať kilometre po lese či byť každý deň na bicykloch. Preto zvolil takúto zábavnú formu, ale išlo aj o ´makačku´. Veď sme absolvovali 12 kôl po troch minútach a mali pauzu len tridsať sekúnd.“