Články z KHL - 18.10.2019 21:06

Mimoriadny kariérny príbeh: za štyri roky z Maďarska do KHL

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: khl.ru

Veľmi zaujímavý kariérny príbeh vypichla na svojom oficiálnom webe Kontinentálna hokejová liga a týka sa lotyšského brankára Janisa Kalninsa. Ten je odchovancom Mettalurgsu Liepaja, ktorého mládežou si prešli aj notoricky známi šampionátoví brankári ako Masalskis či Jucers. Cesta z tohto klubu do "veľkého" hokejového sveta však nie je taká krátka ako napríklad z Rigy a na vlastnej koži to spoznal aj tento gólman. Hoci bol na dvoch juniorských majstrovstvách sveta lotyšskou brankárskou jednotkou a jasnou prvou voľbou bol aj v klube, ponuky zo zahraničia sa práve nesypali. V roku 2013 kývol Dunaujvárosu a v maďarskej lige chytal do svojich 23 rokov. Kritik by povedal, že v tom čase sa z perspektívneho brankára stal taký, na ktorého si o pár rokov nikto nespomenie. Lenže športový život je občas veľmi nevyspytateľný a toto je toho pozitívny dôkaz.

V ročníku 2014/15 ešte chytal za rezervný tím Féherváru. Jeho "áčko" pôsobí v EBEL, no Kalnins štarty zbieral iba vo výbere pre potreby Erste ligy (v tom čase ešte MOL ligy). Siahlo však po ňom Dinamo Riga a v nováčikovskej sezóne sa blysol takmer 93-percentnou úspešnosťou v tridsiatich odchytaných stretnutiach. "Je mi jasné, že nikto neočakáva od brankára z maďarskej ligy, že by sa mal presadiť v KHL. Sám som potreboval päť alebo šesť zápasov na to, aby som si zvykol. Nerobil som nič mimoriadne, len som sa snažil chytať najlepšie ako viem," opísal pre ligový web tento svoj presun.

Klub z lotyšského hlavného mesta ho udržal dva roky. V tom druhom už prakticky nikoho do bránky ani nepúšťal a vynieslo mu to ponuku ešte od slávnejšieho mužstva - Jokeritu Helsinki. Fínsky tím tradične bojuje o popredné pozície v súťaži a Lotyš sa tejto príležitosti chopil viac ako dobre. V sezóne 2018/19 vyhral boj o post jednotky s Ryanom Zapolskim a tento rok už má u Žolíkov plnú dôveru. Odvďačuje sa za ňu úspešnosťou nad 92 percent, výborným priemerom dvoch gólov na zápas a aj vďaka tomu je klub v popredí Západnej konferencie. Pozíciu mu skresľuje akurát výrazne nižší počet odohraných stretnutí v porovnaní s Novgorodom, Viťazom či Petrohradom. Dostalo sa mu dokonca aj pocty byť najlepším brankárom piateho ligového týždňa.

Zdať by sa mohlo, že sa v Kalninsovej kariére všetko obracia na lepšie a dúfa, že by to mohlo platiť aj v národnom tíme: "Na reprezentáciu som mal vždy smolu. Viackrát som sa zranil pred koncom sezóny a nemohol som byť k dispozícii. Verím, že tento rok sa aj toto prelomí," Veď odchytaný duel si doteraz pripísal na jediných MS, a to je jedným z najlepších brankárov mimoriadne uznávanej ligy. Nad tým, ako sa dajú skúsenosti z Maďarska zúročiť vo Fínsku, sa len usmieva. Ani jazyk vraj nie je taký podobný, ako by sa mohlo zdať. "Veľkou výhodou je, že v Helsinkách väčšina ľudí hovorí po anglicky. Napriek tomu mám občas problémy nájsť, čo potrebujem v potravinách alebo pochopiť, kde môžem zaparkovať. Fínčina je neskutočne ťažký jazyk a s jej učením som ešte ani nezačal. Dohovorím sa po lotyšsky, anglicky a trochu aj po rusky," skonštatoval so smiechom pre ruský web.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora