Články z KHL - 05.11.2019 21:41

Skeptici sa pravdepodobne mýlili. Kunlun už dáva zmysel

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/khl.ru

Keď Kontinentálna hokejová liga oznámila, že jej nováčikom pre sezónu 2016/17 bude čínsky klub, práve radostné ovácie to nespôsobilo. Z hokejovej stránky veľmi nezaujímavá destinácia, ale citeľný bol okamžite obchod, marketing a možno aj politika. Úsmevne vyznievali aj vyjadrenia prvých legionárov v kádri, ktorí hovorili o tom, ako záujem o hokej v krajine vzrastie, zlepšia sa aj podmienky a budúcnosť bude svetlá. Väčšina z nich dnes už vo farbách "Červenej hviezdy" nehrá, ale zatracovanie tohto klubu bolo predčasné. Viaceré z ambícií, ktoré si tento tím dal, sa v rámci možností celkom napĺňajú, a to predovšetkým s vyhliadkami na olympijský hokejový turnaj 2022.

Vo viacerých ohľadoch je ročník 2019/20 pre čínsky celok rekordný. Prekonané boli viaceré maximá a navyše je v celkom sľubnej východiskovej pozícii aj v bojoch o miestenku do play-off. Doň sa dostal v doterajšej štvorročnej existencii len raz, hneď v nováčikovskej sezóne. Na konci októbra Kunlun natiahol päťzápasovú víťaznú šnúru, čo sa mu doteraz nikdy nepodarilo, pričom až štyri z týchto víťazných stretnutí boli na súperovom ľade. Obdobie prinieslo aj skalp Avangardu Omsk. Oveľa lepšie už vyzerá aj priemerná zápasová návšteva. V úvode ročníka sa šesť duelov hralo v Šen-čene, kde stojí hala určená pre potreby Univerziády. Prilákalo to vyše osemtisícovú kulisu, čo už je cifra, akú by mohol závidieť nejeden ruský tím. Káder, výrazne doplnený zámorskými hráčmi, potreboval pár týždňov na to, aby sa aklimatizoval v ázijských podmienkach a aj prispôsobil ruskému štýlu pískania. Počet trestných minút v zápasoch potom začal klesať a s ním sa zlepšili aj výsledky. Stačí poukázať na výhry nad Barysom či Traktorom, pričom obaja sa tradične radia medzi špičku Východnej konferencie.

Kým ešte počas minulej olympiády by si človek len ťažko vybavil mená aspoň dvoch čínskych hokejových reprezentantov, momentálne už situácia až tak tmavo nevyzerá, a to predovšetkým vďaka projektom okolo tohto mužstva. V A-tíme hrajú prím Kanaďania, ale Brandon Yip je v tejto komunite už plnohodnotným Číňanom a pas tejto krajiny držia aj obrancovia Victor Bartley, Brayden Jaw, Mikael Tam a útočníci Cory Kane a Luke Lockhart. Ďalších dvadsať potenciálnych reprezentantov zbiera skúsenosti v nižšej VHL. Zhraniční hráči minimálne v Číne ukázali, ako by mal vyzerať hokej na vysokej medzinárodnej úrovni a vniesli potrebné know-how do štruktúr, kde sa mnohé veci budovali od nuly.

Progres je viditeľný aj v samotnom reprezentačnom tíme. Na majstrovstvách sveta 2016 Číňania výrazne zaostali za Holandskom, Španielskom, Belgickom, Srbskom a Islandom. Bolo úplne jasné, že majú pred sebou ešte dlhú cestu k tomu, aby v Pekingu boli konkurencie schopní. Minulý rok sa od zóny zostupu udržali na bezpečnú šesťbodovú vzdialenosť a presvedčivým víťazstvom nad Belgičanmi sa zachránili v II. divízii, skupine B aj v roku 2019. Súperi na olympiáde budú samozrejme kvalitatívne na neporovnateľne vyššej úrovni, ale to aj čínska zostava. Nadnárodná KHL navyše už medzičasom eviduje aj prvé míľniky "čistokrvných" hokejistov z tejto krajiny. Prvý v Číne narodený hráč so streleným gólom v tejto nadnárodnej súťaži je Rudi Ying a prvý brankár so štartom v tejto prestížnej súťaži Sun Ce-chao.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora