Články z KHL - 16.11.2019 16:22

Dva mesiace s mikročipom v puku. KHL zbiera zaujímavé dáta

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/khl.ru

Nadnárodná hokejová KHL pred aktuálnou sezónou zaviedla zaujímavú technologickú novinku. Do korčúľ zaviedla mikročipy a do behu zaradila aj špeciálne "smart puky", vďaka ktorým dokáže zbierať množstvo zaujímavých číselných dát. Vyhodnocuje sa vďaka tomu tvrdosť striel, rýchlosť a presnosť prihrávok či samotný pohyb hráčov. Zle si pritom nevedie ani slovenská opora Admiralu, Martin Bakoš, no absolútnymi kráľmi jednotlivých disciplín sú Vladimir Tkačov a Mikelis Redlihs.

Celkovo boli vyhodnocované dáta od 1. septembra do 4. novembra, čiže prvej reprezentačnej prestávky sezóny. Celkovo sa takto podarí zozbierať údaje z 302 stretnutí základnej časti. Vďaka tomu bude liga postupne vyhlasovať najlepších obrancov či útočníkov v jednotlivých kluboch, a to na základe vzdialeností a času absolvovaného s pukom pod kontrolou, celkovo odkorčuľovaná vzdialenosť na ľade, priemerná a najvyššia rýchlosť aj presnosť prihrávok.

Hra s pukom v doteraz odohranom úseku Kontinentálnej hokejovej ligy najviac svedčí Vladimirovi Tkačovovi z Petrohradu. Puk na svojej čepeli mal celkovo 54 minút a 34 sekúnd, čo je najviac spomedzi všetkých hráčov v súťaži. Druhý Chay Genoway z Nižného Novgorodu zaostal o vyše štyri minúty. Obaja sú zároveň na prvých dvoch priečkach vo vzdialenosti, ktorú prekorčuľovali s pukom. V Tkačovovom prípade to bolo vyše 18 kilometrov. V samotnom korčuľovaní bol na čele Kanaďan so 137 prejdenými kilometrami. Práve v tejto oblasti je Slovák Martin Bakoš lídrom Admiralu Vladivostok, zatiaľ čo Lokomotivu Jaroslavľ dominuje Čech Jakub Nakládal.

Meranie rýchlosti ukazuje, že počas samotného zápasu je pre hokejistu veľkou výzvou dostať sa cez hranicu 40 km/h. Najbližšie sa k nej priblížil Lotyš Mikelis Redlihs z Rigy, ktorému chýbalo len pár desatín. Ďaleko k tejto méte nemal ani Hynek Zohorna z Amuru Chabarovsk a na všeobecné prekvapenie aj Michal Čajkovský, obranca z farieb Dinama Moskva, ktorému čipy namerali šprint o rýchlosti 38 km/h. Priemerne najrýchlejšie korčuľujúcim hráčom súťaže je Jevgenij Mons z Viťazu. Štatistika prihrávok patrila dánskemu obrancovi Philipovi Larsenovi, ktorý zvládol takmer 89 percent zrealizovaných passov. Podľa očakávaní, práve zadáci mali vyššiu úspešnosť prihrávok ako ich kolegovia z útoku, no cez osemdesiat percent sa prehúpol aj Martin Bakoš, Jakub Nakládal, Robin Hanzl či Tomáš Hyka.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora