Články z KHL - 16.02.2020 22:06

Prvý Lotyš, ktorý vyhrá KHL? Tvrdí, že je pripravený

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hokejisti Spartaka Moskva minulý rok zo siedmeho miesta prekĺzli do play-off a v prvom kole nestačili na Petrohrad. Pred novou sezónou prešlo mužstvo citeľnými zmenami a tou najvýraznejšou bol príchod trénera Olega Znaroka, ovenčeného šampionátovými zlatými medailami, aj olympijským triumfom či tromi Gagarinovými pohármi. Tým bola obnovená aj jeho spolupráca so slávnym lotyšským útočníkom Kasparsom Daugavinsom. Pred pätnástimi rokmi ho tento kouč povolal do juniorskej reprezentácie Lotyšska. Teraz, po dlhej dobe, sa ich cesty opäť skrížili.

Zdá sa, že Spartak by tento raz mohol do vyraďovacej fázy prejsť ešte z vyšších pozícií a neskrýva odvážne ambície na konečné umiestnenie. "Zápasy na konci základnej časti majú už rovnaké tempo ako samotné play-off. Po poslednom asociačnom termíne sme mali sériu náročných zápasov, ale to nám môže len pomôcť a lepšie nás pripravia na vrchol ročníka," hovorí pre web KHL skúsený rodák z Rigy, ktorý si túto fázu ligy zahral už päťkrát. Okrem toho hral play-off už v NHL, švajčiarskej lige, AHL, OHL, bieloruskej a aj domácej lotyšskej najvyššej súťaži.


V najlepšej lige sveta svojo času nazbieral 6 gólov a 9 asistencií

Prísne trénerské metódy Olega Znaroka dobre pozná a aj to možno pomáha jeho pozícii jedného z lídrov tímu. Aktuálna bilancia 16+20 z neho robí druhého najproduktívnejšieho hráča Spartaka. "Večer pred zápasom môžeme tráviť výlučne na hotelovej izbe alebo doma. V deň zápasu máme ranné rozkorčuľovanie a potom ideme spoločne na hotel. Ja osobne trávim radšej čas doma a doprajem si chvíle so svojou manželkou a dcérami," Prísny tréner je známy aj tým, že nehľadí na štatistiky, čo prenáša aj na svojich zverencov. "Je dobré vedieť, kde sa nachádzate, ale v prvom rade sa treba zamerať na svoje výkony. Každý dobrý výsledok vás štatistikami nahor posunie automaticky. Naším cieľom je skončiť v hornej štvorke a štvrťfinále začať doma," skonštatoval Daugavins.

Hoci v minuloročnom play-off Moskovčania viedli nad SKA už 2-0 na zápasy, sériu nakoniec stratili. Nič podobné si teraz nepripúšťajú a už na to nemyslia: "Každá sezóna píše úplne nový príbeh. Doterajšie výkony nás naplnili sebavedomím a to keď vám nechýba, stať sa môže hocičo. V minulej sezóne sme mali dobrý úvod ročníka, teraz treba nájsť kľúč k úspešnému dokončeniu," Hoci Kontinentálnu hokejovú ligu hrá každoročne približne tridsiatka Lotyšov, žiaden z nich sa ešte nikdy netešil z triumfu v nej. "Žiaden lotyšský hráč ešte nikdy nedvíhal nad hlavu Gagarinov pohár. Byť prvým v histórii, by bolo fantastické. Je to vec, ktorá ma motivuje k tvrdej práci a chcem sa stať 'číslom jeden'," ambiciózne hlási počas svojej ôsmej sezóny v súťaži.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora