Články z KHL - 14.03.2020 21:51

Ruský kráľ čistých kont musí svoje kvality pravidelne pripomínať

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/khl.ru

O play-off sa často hovorí ako o novej súťaži a s ňou sa obnovia aj rôzne štatistiky, ktoré sa pre jednotlivé fázy ročníka počítajú zvlášť. Príkladom je v tohtoročnom play-off KHL ruský brankár Iľja Sorokin z CSKA Moskva. Ten dokázal uhájiť shutout v poslednej finálovej bitke minulého ročníka a rovnako začal aj tohtosezónne ťaženie proti Torpedu Nižnij Novgorod, od ktorého neinkasoval gól v úvodných dvoch stretnutiach. Celkovo hájil svoju nepriestrelnosť v rámci vyraďovacej fázy 198 minút, čím siahal po 225-minutovom rekorde Petriho Vehanena z rokov 2010 a 2011. Tým však jeho výnimočnosť v oblasti čistých kont nekončí.

Historické štatistiky play-off Kontinentálnej hokejovej ligy si nepamätajú gólmana, ktorý by mal na konte viac ako 16 shutoutov a práve to je číslo, na ktorom sa gólman CSKA momentálne nachádza. V prvom tohtoročnom kole síce ku dvom úvodným "nulám" už ďalšiu nepridal, no vychytal hladký postup 4:0 na zápasy. Zápasy bez inkasovaného gólu pritom zdobia jeho štatistiky aj počas základnej časti. V doterajšej kariére uhájil v KHL už 60 čistých kont, čím sa spomedzi súčasných gólmanov môže popýšiť len málokto. Prevyšuje ho akurát Vasilij Košečkin z Magnitogorska, avšak pri vyše dvojnásobnom počte odchytaných duelov. Sorokin je na "šesťdesiatke" pri 313 štartoch a bez inkasovania tak ostane priemerne v každom piatom vystúpení. Keď sa pozrieme na počet čistých kont u gólmanov s podobným počtom odchytaných súbojov, Jakub Kovař je na 37 shutoutoch, Juha Metsola ich má 27 a Iľja Ježov 22. To sú pritom muži v maskách, ktorých čísla patria medzi tie lepšie.

Svoje miesto na slnku si pritom Iľja Sorokin hľadal pomerne ťažko. Svojho času bol objavený ako talent sibírskeho regiónu a už v tínedžerskom veku si odkrútil debut v nadnárodnej súťaži ako brankár Metallurgu Novokuzneck. Popri A-mužstve sa však veľa objavoval aj na farme či v juniorke, navyše nešlo o klub, ktorý by v súťaži práve žal úspechy. Svoju prítomnosť pripomenul na juniorských majstrovstvách sveta 2015, kde Rusi brali striebro. Odchytal tam tri stretnutia, no jednotkou bol Igor Šesťorkin, ktorý tak upútal viac pozornosti. Cez SKA Petrohrad sa dostal do New Yorku Rangers, ale ani Sorokin z toho nevyšiel naprázdno. Z Novokuznecka sa sťahoval do radov CSKA, kde zvádzal veľký boj o miesto jednotky. Konkuroval mu skúsenejší Stanislav Galimov, Kevin Lalande a na scéne sa objavil aj avizovaný supertalent - Maxim Tretiak, vnuk sovietskej brankárskej legendy.

Rodák zo stotisícového sibírskeho mesta Meždurečensk však osvedčil dostatočné kvality na to, aby sa stal oporou slávneho armádneho mužstva a od sezóny 2016/17 je neotrasiteľnou brankárskou jednotkou. Zároveň bol súčasťou zlatého olympijského tímu Ruska v Pchjongčangu a vo svojich 24 rokoch sa už môže popýšiť tým, že cestoval na štyri svetové šampionáty. Štart si však pripísal len na polovici z nich. Od draftu 2014 má navyše naňho práva New York Islanders, no v Amerike si ešte nikdy nezachytal. Momentálne je jeho koncentrácia zameraná na KHL, kde moskovský klub obhajuje Gagarinov pohár spred roka a Sorokin je jeho dôležitou súčasťou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora