Články z KHL - 26.03.2020 23:56

Prvé rozhodnutie nového prezidenta KHL - prvý rok bez šampióna

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Kontinentálna hokejová liga prešla z prvého do druhého kola play-off veľmi kostrbatým spôsobom a hneď dva tímy oznámili, že napriek postupu v konferenčnom semifinále nastúpiť nechcú. Po Jokerite Helsinki prišiel s podobným stanoviskom aj Barys Nur-Sultan a v oficiálnom zápise sa tak objavil kontumačný postup SKA Petrohrad respektíve Sibiru Novosibirsk. Moskovská séria Dinama so Spartakom sa zase dohrávala bez divákov, kým Kazaň požiadala vedenie ruského hokeja, aby súťaž prerušilo. Bola to séria dostatočných impulzov na to, aby prezident ligy dôkladne zvážil, či Gagarinov pohár musí nájsť víťaza skrz prázdne tribúny či kontumačné postupy.

Nadnárodná súťaž funguje od sezóny 2008/09 a z majstrovského titulu sa doteraz tešilo sedem rôznych mužstiev. V tomto ročníku žiaden nepribudne a ani si nik tento pocit nezopakuje. Vedenie ihneď po oznámení zrušenia informovalo aj o tom, že šampióna tento rok nevyhlási. Ide pritom o prvé väčšie rozhodnutie, ktoré vo funkcii spravil Alexej Morozov. Ten lige šéfuje len od februára, keď vymenil Dmitrija Černyšenka, ktorý si to namieril v rámci výmeny stráží do politiky. "Toto rozhodnutie nebolo ľahké. Som si istý, že všetci fanúšikovia, vrátane nás, chceli vidieť pokračovanie súbojov o Gagarinov pohár. V tejto situácii je však oveľa dôležitejšie zdravie hráčov a ich blízkych, zamestnancov klubu a samozrejme fanúšikov. Veríme, že nikto nemá právo prevziať zodpovednosť za život a zdravie ľudí," povedal pre web KHL Morozov. Rovnako, ako väčšina európskych líg. Ešte pred pár dňami Rusi pracovali s možnosťou, že by sa liga mohla po prestávke prihlásiť o slovo v júni alebo júli. Šlo však mnohými o kritizovanú a vopred zavrhovanú predstavu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa ??? (@khl),

Ruský hokej nikdy neostal bez šampióna, a to ani za sovietskych čias. Historicky prvým majstrom sa stalo v roku 1947 Dinamo Moskva. Šampión bol pravidelne vyhlasovaný aj v časoch samostatnej ruskej Superligy a aj v prvých jedenástich sezónach KHL. Historickým tabuľkám kraľuje CSKA, ktorý na konci ročníka dvíhal trofej nad hlavu 34krát. Dinamo je dvanásťnásobným šampiónom. Ide o jediné dva celky s dvojciferným počtom titulov, no celkovo sa zo "zlata" tešilo dvanásť rôznych mužstiev. "Rozhodnutie o zrušení sezóny sme už ďalej nemohli odkladať. Kluby potrebovali jednoznačnosť a istotu, aby mohli plánovať budúcnosť. I tak všetkým ďakujeme za trpezlivosť pri rodení tohto verdiktu. Osobne verím, že táto situácia neovplyvní budúcu sezónu," dodal k predčasnému ukončeniu ročníka, ktorý sľuboval bitku najmä medzi súčasnými velikánmi - CSKA, SKA a AK Bars. Moskovčania, Petrohradčania aj Kazančania zvládli prvé kolo play-off presvedčivo 4:0 na zápasy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora