Články z KHL - 14.04.2020 13:50

Čo delilo Lokomotiv Jaroslavľ od úspechu, môže byť budúci rok minulosťou

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: khl.ru

Lokomotiv Jaroslavľ je v ruskom hokeji rešpektovaný klub, ktorý dokáže potrápiť akéhokoľvek súpera a pravidelne je súčasťou play-off KHL. Výnimkou bola akurát sezóna 2011/12, v ktorej úvode sa zrútilo lietadlo s hráčmi a rok A-tím nehral. V roku 2017 sa mužstvo prebojovalo medzi najlepšiu štvoricu celej ligy a v rokoch 2018 aj 2019 prešlo medzi najlepšiu štvoricu Západnej konferencie. Napriek tomu sa ten povestný posledný krok nedarí spraviť. Kanaďan Mike Pelino, ktorý sa stal pred aktuálnou sezónou členom trénerského tímu, verí, že toto smutné konštatovanie pôjde čoskoro do minulosti. Súčasný Lokomotiv má skvelú prácu s mládežou, mladíci následne dostávajú priestor popri skúsených lídroch dozrieť a k tomu liga s veľkou pravdepodobnosťou zavedie platový strop, ktorý neumožní gigantom ujsť len vďaka tomu, že si môžu dovoliť vyšší počet hviezd.

Celý tím bol v úvode ročníka zverený do rúk kanadského trénerského tandemu, no hlavý kouč Craig MacTavish sa počas ročníka pobral do švajčiarskeho Lausanne. Pozícia jednotky tak bola ponúknutá Pelinovi. Ten bol predtým hlavným trénerom pri kanadskom výbere do 18 rokov aj v juniorskej OHL. V seniorských tímoch ako New York Rangers či Metallurg Magnitogorsk plnil úlohu asistenta. "Keď som prišiel do Jaroslavli, nikdy to nebolo mojím zámerom. Najali ma ako asistenta, čo som bral ako dobrú pozíciu, vzhľadom na moje skúsenosti v KHL. Potom sa však rýchlo zomlelo veľa vecí a vedenie rozhodlo, že ja som pravou voľbou," skonštatoval pre oficiálny web súťaže.

Prácu v Lokomotive si Kanaďan pochvaľuje a chváli aj svojich zverencov: "Stretla sa tu dobrá partia ľudí - ako medzi hráčmi, tak aj personál. Veci do seba zapadali, hokejisti rozumeli, čo od nich chceme, extrémne tvrdo pracovali a rešpektovali všetko, čím museli prejsť na ceste k víťazstvám. Výsledkom bola veľmi úspešná základná časť, počas ktorej sa mladí hráči rýchlo rozvíjali, kým veteráni plnili pozíciu lídrov a vzorov," Zaujímavým krokom bol aj záver základnej časti, kedy poslal do akcie tím s najnižším vekovým priemerom v histórii ligy - 21 rokov a 178 dní. S Viťazom Čechov, ktorý potreboval vyhrať pre udržanie siedmej priečky, prehrali 4:5 po samostatných nájazdoch.

"V tejto lige potrebuje hráč vyrásť veľmi rýchlo. Často ich jednoducho treba hodiť do hĺbky a oni musia ukázať, čo v nich je," povedal na margo mladíkov, z ktorých sa niektorí Lokomotivu tento "utopili". Pavel Kraskovskij či Alexander Polunin mali byť mimoriadne nádejnými prospektami, no desaťbodová sezóna to práve nepotvrdila. "Keď máte v tíme veľa talentovaných hráčov, niektorí prirodzene neuspejú," skonštatoval Pelino. Naopak, zastal sa 21-ročného brankára Iľju Konovaľova, ktorý bol minulý rok najlepším nováčikom súťaže a prešiel draftom do NHL. Hoci bol brankárskou jednotkou, úspešnosť mal len na úrovni 91 percent, čo sa v klube takéhoto formátu môže máliť. "Ľudia často očakávajú od mladých hráčov priveľa. Je skvelým gólmanom, má to v sebe, ale má to ťažké. Sorokin, Vasilevskij či Šesťorkin rástli vlastným tempom a nikto ich netlačil v mladom veku do pozície jednotky," povedal na jeho adresu.


Spomienky na prvé kolo sezóny 2011/2 a oznam o tragédii Lokomotivu sú veľmi mrazivé

"Loko" napriek tomu má vo svojich radoch množstvo hráčov do 23 rokov, ktorí môžu v dohľadnej budúcnosti ponúknuť veľa. Ich cena nebude vysoká, ale kvalita pôjde rapídne nahor. Keďže nový ročník KHL má priniesť platový strop, práve to by mohlo byť kľúčom k prelomeniu tých najťažších a najdôležitejších duelov sezóny na svoju stranu: "Lokomotiv má perfektnú hokejovú akadémiu a pokiaľ ju doplní kvalitnými voľnými hráčmi, určite sa bude biť o najvyššie priečky. Platový strop prinesie ešte väčšiu vyrovnanosť do súťaže, čo sme videli už počas tohto roka, kedy bol každý zápas náročný,"

Či bude 60-ročný tréner pritom, je otázkou. Jaroslavľ totiž stihla pred prerušením ligy vypadnúť z play-off a stroskotanie v prvom vyraďovacom kole môže vedenie vyhodnotiť ako neúspech a nenaplnenie ambícií. "Všetkých sedem rokov v Rusku bolo pre mňa výnimočných. Už len preto, že som mal možnosť žiť v tejto krajine, bol som súčasťou KHL, k tomu som dvakrát vyhral Gagarinov pohár, ďalšie dva razy som si zahral finále a tento rok som sa stal hlavným trénerom," zhrnul spokojne, no reči o odchode na dôchodok zatiaľ taktne odmietol: "Jedného dňa to príde, ale na budúcnosť príliš nehľadím. Viac ma zaujíma súčasnosť,"

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora