Články z KHL - 18.06.2020 16:06

Slovenská légia v KHL: koho ligový web považuje za najlepšieho?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Kontinentálna hokejová liga sa prostredníctvom svojho webu povenovala jednotlivým krajinám, ktoré mali svoje citeľné zastúpenie v histórii ligy. Bez pochýb medzi ne patrí aj Slovensko, ktoré tam v minulosti vyslalo hneď dve svoje mužstvá a desiatky ďalších hokejistov okúsili iné pôsobiská v rámci Ruska, Lotyšska, Bieloruska alebo Číny. V premiérovej sezóne nadnárodnej súťaže tam dokonca hralo 17 našich hokejistov. Spomedzi krajín, ktoré vtedy v súťaži ešte nemali svoj klub, to bolo po Kanade a Česku tretie najvyššie číslo. Pre každý štát redakcia webu vybrala aj individuality, ktoré zanechali najvýraznejšiu stopu. Chlapci spod Tatier neboli výnimkou, hoci portál konštatuje, že najvýraznejší jedinci boli v raných ligových časoch.

Na brankárskom poste je číslom jeden Július Hudáček. Ten v súťaži pôsobí už štvrtú sezónu a hneď v ročníku 2017/18 za Čerepovec vychytal pozoruhodných 23 víťazstiev s 92-percentnou uhájenou úspešnosťou. Do ligy navyše prišiel s reputáciou šoumena zo švédskeho Örebra, čo dokázal priaznivcom Severstaľu aj Spartaka. Okrem svojej popularity a viacerých virálnych videí v rámci ruského hokeja bol hneď trikrát súčasťou Zápasu hviezd. Za seba tak odsunul Rastislava Staňu, Jána Laca a Jaroslava Janusa. Prvý menovaný podával veľmi dobré výkony takmer šesť sezón, najprv v Čerepovci a potom v CSKA. Laco o sebe dával vedieť dva roky v Donbasse Doneck a dva v Baryse Astana, zatiaľ čo Janus bol dve sezóny brankárskou jednotkou Slovana.

Chválu kvalitných obrancov autori článku rozdelili do troch kategórií - produktivita bekov, najlepší strelci spomedzi nich a defenzívna činnosť vyčíslenia v hodnotení +/-. Vo všetkých troch sa objavilo meno Petra Podhradského, ktorý v rokoch 2008 až 2014 nastupoval za sedem rôznych mužstiev KHL. Najvýraznejšiu stopu zanechal v Nižnom Novgorode, kde bol v inauguračnej sezóny ligy suverénne najproduktívnejším obrancom, a v Donecku, kde sa bratislavský rodák najprv stal tretím najlepším strelcom mužstva a potom s 19 "pluskami" ovládol ďalšiu cennú štatistiku. Podobne ako Podhradského, aj Martina Štrbáka ruskí fanúškovia poznali už zo superligových čias. V sezóne 2009/10 bol na delenom prvom mieste internej tabuľky produktivity MVD Balašicha, predtým nastupoval za CSKA či Magnitogorsk, potom plnil funkciu asistenta kapitána v Diname Moskva aj Leve Poprad. Ivan Baranka prišiel do Ruska z Ameriky, očakávania od neho boli vysoké a najlepšie sa s nimi vysporiadal v sezóne 2009/10, kedy bol v Spartaku Moskva tretím najproduktívnejším hráčom. Zo súčasných hráčov sa redaktorom KHL najviac páči Michal Čajkovský, ktorý ostatnú sezónu končil vo vysoko plusových číslach a dobrú defenzívnu činnosť dokáže v Diname Moskva doplniť aj gólmi a bodmi.

Medzi útočníkmi sa ponúkali viaceré veľké mená, spomedzi ktorých redakcia ako prvé spomína trio Pavol Demitra, Marcel Hossa a Branko Radivojevič, ktorí svojho času prežili vyše 50-bodové ročníky. Demitrovi sa to s bilanciou 18+42 podarilo v poslednej dokončenej sezóne svojej kariéry za Lokomotiv Jaroslavľ, kým zvyšní dvaja sa blysli o rok skôr. Radivojevič to v Spartaku dotiahol až na kapitána tímu, bol produktívny a pokiaľ bolo treba, neváhal zhodiť rukavice. Na Hossovi Rusi chvália najmä to, že do novovzniknutej KHL putoval napriek tomu, že pravidelne nastupoval v National Hockey League. Jeho spojenie s Dinamom Riga bolo zárukou kvality a hneď dvakrát sa stal najproduktívnejším hráčom lotyšského mužstva. V sezóne 2009/10 nastrieľal 35 gólov, čo sa v tejto lige nepodarilo žiadnemu inému Slovákovi. "Snajprov" z našich končín pritom hralo v lige viac, rovnako ako asistentov. Medzi nimi vynikal Jozef Stümpel, ktorý v ročníku 2009/10 v Astane prihral na gól 39krát. Tímovú prácu spomenutého Pavla Demitru si zase v Jaroslavli nevedeli vynachváliť spoluhráči z útoku Jozef Vašíček a Alexander Koroľuk. Šlo o troch zo štyroch najproduktívnejších hráčov tímu, z ktorého Rus počas leta prestúpil a vyhol sa tak tragickému pádu lietadla.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora