Články z KHL - 21.07.2020 19:03

Veľké kanadské aj fínske meno medzi novými trénermi v KHL

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Ruská respektíve sovietska trénerská škola má svoje nesporné špecifiká. Po boku mien ako Oleg Znarok, Valerij Bragin či Vladimir Krikunov však dostávajú v KHL stále viac priestoru zahraniční tréneri, či už tí z Ameriky alebo Európania spoza západných ruských hraníc. Ročník 2020/21, ktorého štart bol naplánovaný na 2. septembra, bude debutovým hneď pre trojicu zaujímavých koučov, ktorí majú potenciál zamiešať rozložením síl v tejto nadnárodnej súťaži.

Najviac rozruchu pravdepodobne vyvolal Bill Peters. Ten v novembri skončil na lavičke Calgary Flames pre obvinenia z rasizmu a po deviatich rokoch v NHL nájde svoje uplatnenia v Rusku. Stal sa trénerom Avtomobilistu Jekaterinburg, ktorý už nejaký čas patrí medzi popredné celky Východnej konferencie, no vypadnutie vo štvrťfinále minuloročného play-off sa javilo ako neuspokojivé. Bývalý kouč Flames, Hurricanes aj Red Wings bude vôbec prvý raz pôsobiť mimo Severnej Ameriky, no i tak sa v Európe o jeho kvalitách vie. Avtomobilist má pred sebou piatu sezónu pod majiteľom UGMK (Uralská banícka a metalurgická spoločnosť) a pôjde zrejme o najambicióznejší rok, navyše s najsilnejším kádrom. Dominovať mu budú mená ako Dacjuk, Macek, Platt, Genoway či Sexton. Trénerovi Petersovi sa navyše s čo najrýchlejšou aklimatizáciou pokúsi pomôcť asistent German Titov, ktorý je v KHL od roku 2013.

Najväčšia životná výzva čaká aj Fína Tomiho Lämsu. Ako hokejista sa nikdy neprepracoval do najvyššej súťaže, no počas trénerskej kariéry už viedol Jokerit Helsinki aj Pelicans Lahti. V roku 2017 prišiel do ruskej Ufy, kde bol asistentom Nikolaja Culygina a krajana Erkku Westerlunda. Teraz prišiel rad naňho, aby sa stal hlavným trénerom Salavatu Julajev. Signál je jasný - slávne mužstvo nechce zásadné zmeny a hodlá ďalej pracovať na svojej ceste, počas ktorej sa často opieralo o severoeurópanov. Kľúčové bude, ako dokáže Lämsä komunikovať so svojimi zverencami. Ako asistent bol zodpovedný za taktickú zložku, špecializoval sa na bránenie oslabení a jeho funkcia sa razom dostáva do novej dimenzie. Obzvlášť s vedomím, že neovláda ruštinu.

Pomerne nečakaného povýšenia za v Baryse Nur-Sultan dočkal bieloruský tréner Jurij Michailis. Jeho predchodca Andrej Skabelka sa napriek dobrej sezóne rozhodol kazašský celok ihneď po ukončení ročníka opustiť. Podľa mnohých jeho "útek" súvisel aj so zlyhaním Kazachstanu v olympijskej kvalifikácii, keďže skúsený stratég sedel okrem stoličky v Baryse aj na reprezentačnej. Novú sezónu začne v Jaroslavli a jeho miesto zaujme muž, ktorý doteraz viedol jediný seniorský tím. Pôsobil pri juniorke kazašskej reprezentácie, koučoval mládež Barysu, bol asistentom trénera HK Almaty aj reprezentačného "áčka" a minulý rok trénoval Nomad Nur-Sultan, čo je farma účastníka KHL. Známejším menom je dokonca aj jeho syn Nikita, ktorý sa ako hráč pripravuje na svoju šiestu sezónu v prestížnej lige a pôsobiť bude pod svojím otcom. Kazachstan cíti potrebu "vychovať" nových koučov a Jurij Michailis bol pri niekoľkých úspechoch v tamojšej najvyššej súťaži. Vo VHL sa však nedostal ani len do play-off a je otázkou, či sú "snežné leopardy" celkom, v ktorom by sa mali tréneri učiť a vychovávať. Veď v minuloročnej základnej časti to bol piaty najlepší tím celej ligy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora