Články z KHL - 04.08.2020 14:24

Tradičný favorit ešte neoslavoval. Tento rok KHL môže byť jeho

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: khl.ru

Ruský hokejový klub Avangard Omsk každoročne budí papierovou silou svojej zostavy rešpekt a v predsezónnych prognózach je radený medzi ašpirantov na zisk Gagarinovho pohára. Mená ako Širokov, Jemelin, Desharnais alebo Sobotka však v týchto farbách zväčša ostanú svojej povesti niečo dlžní a na absolútny vrchol sa nedarí vystúpiť. Inak tomu nebolo ani v ročníku 2019/20, kedy sibírsky klub stihol vypadnúť v prvom kole play-off ešte pred koronavírusovým prerušením súťaže. Opäť je tu však letná prestávka a počas nej tradičné diskusie o tom, ako ďaleko by sa mužstvo mohlo prepracovať a že by sa konečne mohlo dočkať titulu.

Omsk vyhral ruskú Superligu v roku 2004 a ide o jeho jediné zlato. V ére Kontinentálnej hokejovej ligy bol dvakrát vo finále, naposledy v sezóne 2018/19. Pripomenúť to a spraviť o krok viac by mohla zostava, ktorú skladá kanadský trénerský tandem Bob Hartley - Jacques Cloutier. Ruské médiá dokonca hovoria, že tohtoročná zostava je "vyhraj alebo odíď" pre skúseného Hartleya, ktorý je v tíme už tretí rok. Okrem Kanaďana sa zmenilo takmer všetko. Maxovi Sušinskému ako prezidentovi klubu skončila zmluva a bol nahradený Alexom Krylovom a Igorom Jeronkom. Veľa zmien a viaceré nečakané sa udiali aj v hráčskom kádri.

Bez zmluvy ostal napríklad skúsený zadák Viačeslav Vojnov, kým reprezentačný útočník Sergej Širokov zamieril do Spartaku. Medzi príchodmi zarezonoval napríklad Reid Boucher, druhý najlepší strelec zámorskej AHL z minulej sezóny, a z rovnakej ligy sa do Omska sťahuje aj fínsky bek Oliwer Kaski. Český forward Jiří Sekáč je po skúsenostiach z Levu Praha, Kazane či CSKA v KHL osvedčenou istotou. Niekoľko výmien spravil Avangard aj s ligovými rivalmi. Z CSKA prišiel krídelník Sergej Tolčinskij a pokiaľ centri Corban Knight z Barysu a Iľja Kablukov z Petrohradu nájdu správne krídla, majú byť rovnakou zárukou kvality. Do zadných radov pribudol robustný bek Alexej Bereglazov z Magnitogorska a Damir Šaripzianov, hviezda z Nižnekamsku, so snahou svoje kvality potvrdiť aj vo väčšom klube. Všetko dopĺňa Sergej Šumakov a Kirill Semionov. Obaja sa dostali cez 40 bodov už minulý rok a ostali verní aktuálnym klubovým farbám.

Metaforicky poňaté, 59-ročný kanadský kouč dostal parádne balenie puzzle, no teraz ho musí zvládnuť poskladať. Bývalý tréner Colorada, Atlanty, Calgary, Zürichu alebo lotyšskej reprezentácie dokázal hneď vo svojej prvej sezóne v Rusku svoj tím prebiť do finále play-off. Naznačil tak, že je hodný svojho mena aj svojej ceny, no všetci v Omsku dúfali, že po striebre príde útok na zlato. Ten skončil prepadákom a v konečnom poradí Avangard obsadil až 9. miesto. Sezóna 2020/21 bude preto rozhodujúca. Vedenie klubu spravilo veľmi veľa práce a pripravilo sľubnú pôdu. V apríli 2021 môže byť vnímaný len dvomi spôsobmi - buď ako hrdina, ktorý vyhral pre tím prvý Gagarinov pohár alebo "kométa jednej sezóny", ktorá so sklamaním mizne zo scény.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora