Články z KHL - 07.08.2020 14:59

Kontinentálna hokejová liga plánuje masívnu expanziu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Kluby občas ubudnú, no namiesto z nich často pribudne atraktívny nováčik. Taký je kolobeh v Kontinentálnej hokejovej lige a jej čelní predstavitelia počas aktuálneho leta naznačujú, že by sa súťaž mohla rozšíriť výrazným spôsobom. V hre sú kluby z Ázie aj Európy. Tie buď nahradia menej ambiciózne celky z východu Ruskej federácie alebo rozšíria počet aktuálnych účastníkov. Súčasná realita je taká, že jedno miesto je v KHL voľné a pracuje sa na jeho rýchlom zaplnení. Na rozdiel od sezóny 2019/20 nepokračuje Admiral Vladivostok, ktorý za svoje sedemročné pôsobenie trikrát postúpil do play-off. O rok by sa však na tejto scéne mohol konfrontovať tím z Kórejskej republiky, Spojených arabských emirátov alebo Maďarska.

Optimistom je najmä Alexej Morozov, ktorý sa stal prezidentom ligy len počas minulej sezóny. Koronavírus dostal do neistej situácie hneď niekoľkých aktuálnych účastníkov, no 2. september bol určený za dátum štartu novej sezóny a v dohľadnej dobe má byť zverejnený aj kalendár. Rusi dokonca veria, že to bude s fanúšikmi v halách a reči o finančných problémoch Dinama Riga či Amuru Chabarovsk sú každoročným "evergreenom", ktorý si kluby dokážu vyriešiť interne a samostatne. "Moskovské haly môžu byť od 1. augusta naplnené na 50 percent a my by sme boli radi, ak by do začiatku sezóny číslo bolo zvýšené na sto percent kapacity. Sme medzinárodnou ligou a každá krajina má svoje vlastné pravidlá. Divácka kulisa je však pre nás prioritou a na jar sme videli, že hrať bez fanúšikov veľký zmysel nemá," citujú Morozovové slová ruské médiá.

Pri tejto príležitosti sa ho novinári pýtali aj na to, akou dôležitou záležitosťou je nahradenie Admiralu v blízkej budúcnosti a či to vôbec je možné. Aj táto odpoveď bola prekvapivo optimistická. Nejaké diskusie už vraj boli vedené s Maďarmi, Kórejčanmi a aj šejkami zo Spojených arabských emirátov. Práve tieto tri krajiny sú momentálne najhorúcejšími kandidátmi na vstup vlastného mužstva do ligy. Kým kluby z Európskej únie sa viackrát nepríjemne presvedčili o tom, aká je táto liga finančne náročná a ako ťažko sa zvláda len cez štandardných partnerov zo súkromného sektora, oveľa lepšie to zvládajú tímy financované vládou. Práve to je fakt, ktorý trochu nahráva našim južným susedom, no ekonomická otázka by nemala byť problémom ani na Arabskom polostrove či v ázijskom ostrovnom štáte. Nie je to pritom tak dávno, čo sa šepkalo o vstupe uzbeckého klubu. Tento projekt však bol nateraz odložený. "Od definitívneho rozhodnutia sme ešte ďaleko. Je potrebné stretnúť sa s predstaviteľmi klubov, získať informácie o ich zázemí a aj detailoch financovania," priznal bývalý útočník Pittsburghu či Kazane.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora