Články z KHL - 29.08.2020 23:21

KHL predstavila zmeny pravidiel. Riešila ofsajdy aj posunuté bránky

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/khl.ru

Zápasy Kontinentálnej hokejovej ligy sa od sezóny 2020/21 budú pískať s niekoľkými odlišnosťami oproti ostatným európskym klziskám. Vedenie súťaže využilo dlhú letnú prestávku na prehodnotenie viacerých bodov pravidiel a rozhodlo sa pre ich zmenu. Celkovo ide až o šestnásť prijatých zmien, ktoré sa zamýšľali nad prísnym pískaním ofsajdov, nad okolnosťami, za ktorých gól nebude uznaný, ale aj nad situáciami, kedy puk môže preniknúť do posunutej bránky a napriek tomu bude považovaný za platný. Popri tom sa mierne pozmenili aj regule o povinnom výstroji a sprísni sa pohľad na zbieranie sekúnd po zakázanom uvoľnení.

Z kategórie drobností je povinnosť pre všetkých hokejistov do 20 rokov nosiť chránič zubov. Vznikol tak akýsi prechodný stupeň "ochrany" po zložení mriežky, povinnej do osemnásteho roku života. Striktne zadefinovaných bolo aj sedem situácií, ktoré si môže ísť rozhodca pozrieť na videu. Päť možností sa týka prieniku puku do bránky celým objemom, v súlade s časomierou a po kontakte s nepovolenou časťou výstroja. Šiestym dôvodom je posudzovanie vysokej hokejky a siedmym prípadná dorážka trestného strieľania. Prísnejšie sa bude nahliadať aj na možnosti strelenia gólu počas vlastného oslabenia. Akýkoľvek teč alebo fyzický kontakt, ktorý môže mať za následok usmernenie puku do opustenej bránky počas signalizovaného trestu, povedie k prerušeniu hry a neuznaniu gólu. Novinkou v pravidlách je aj zákaz hodenia či "vystrelenia" stratenej hokejky k spoluhráčovi. Tú mu môže kolega podať len z ruky do ruky alebo posunúť spôsobom, ktorý nijak neovplyvní chod hry.

Prísne sa bude nahliadať aj na zbieranie sekúnd po zakázanom uvoľnení. Známou vecou je, že pri tomto prehrešku mužstvo striedať nesmie, no i tak sa občas o to pokúsi. Nové pravidlá KHL zahŕňajú slovné napomenutie za takýto priestupok a v prípade jeho zopakovania dvojminútový trest. Zaujímavé sú aj zmeny v posuzdovaní gólov. Jeho dosiahnutie počas zlého striedania bude viesť k neuznaniu zásahu, čo je do veľkej miery prístup prebraný z Ameriky. Podobné to bude aj so skórovaním do posunutej bránky. Ak ju z predpísaného postavenia vychýli člen brániaceho mužstva, arbiter môže vyhodnotiť, že by už pripravovaná alebo realizovaná strela skončila v sieti a do úvahy tak pripadá "technický gól". Úpravou prešlo aj posudzovanie ofsajdov. Pokiaľ zo stredného pásma dostane hráč dianie do vlastnej tretiny, súper nie je povinný vypratať ho. Na takýto puk môže reagovať a útočiť. Pokiaľ sa však cez modrú dostane akýmkoľvek, hoci aj neúmyselným kontaktom s útočiacim hráčom, ofsajd sa pískať bude.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora