Články z KHL - 04.09.2020 00:13

Vyhrážali sa im smrťou, Jokerit neodletel a prehral kontumačne

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Pokiaľ by sa dalo tipovať na najproblémovejší klub aktuálnej sezóny Kontinentálnej hokejovej ligy, na Jokerit Helsinki by bol zrejme vypísaný veľmi nízky kurz. Ročník ešte poriadne ani nezačal a fínsky celok už stihol viackrát poštekliť nervy vedenia súťaže. Počas leta sa z tejto krajiny kopili správy a špekulácie o tom, že ruské kluby zámerne tutlú pozitívne prípady koronavírusu, v deň prvého ligového zápasu boli stále zatvorené fínsko-ruské hranice a tímy prakticky cez ne nemajú šancu nastúpiť a v druhý hrací deň Helsinčania oznámili, že nevycestujú ani na duel do Minska. Dôvodom však tento raz nie je samotná pandémia.

Viacerí hráči mali dostať z politicky mimoriadne nestabilnej krajiny viaceré vyhrážky smrťou a upozornenia, aby do krajiny vo štvrtok necestovali. Tí to nevzali na ľahkú váhu a informovali o svojom bojkote: "Hokejisti odmietli vycestovať, nakoľko im boli doručené mnohé vyhrážky. Obávajú sa o svoju bezpečnosť aj životy," citujú klub ruské médiá. Masívne protesty po prezidentských voľbách, ktoré kontroverzne vyhral Alexander Lukašenko, rozhodne nerobia z Bieloruska bezpečnú krajinu a otvorene sa hovorí aj o tom, že by mohli prísť o organizáciu MS. S myšlienkou prvotne prišli fanúšikovia "žolíkov", ktorí dokonca avizovali, že kontumácia za to stojí a možno vedenie ligy opäť rozhýbe. Kontumačná prehra Helsinčanov s Petrohradom v play-off bola aj na začiatku prerušenia a ukončenia sezóny KHL pre koronavírus.

Tento raz však už Rusi ustupovať nehodlajú. Hoci im bola doručená žiadosť o preloženie stretnutia, nevyhoveli jej. Dinamo Minsk považujú za plnohodnotného účastníka ligy, ktorý je schopný zabezpečiť poriadok a pokoj na svojich zápasoch, preto si iné mužstvá nesmú svojvoľne rozhodovať o tom, či na jeho ľade chcú alebo nechcú nastúpiť. "Za takýto bojkot by som potrestal všetkých Fínov, ktorí sú súčasťou KHL. Politiku by nemali ťahať do športu. Hokejisti by mali bojovať na ľade a tréneri na lavičkách. Zápasy v takej prestížnej súťaži by sa nemali bojkotovať. Je to pľuvanec do tváre nás všetkých," hnevá sa na Jokerit dlhoročný tréner Andrej Nazarov, ktorý momentálne pôsobí ako expert a analytik pre vysielateľa súťaže.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora