Články z KHL - 04.09.2020 21:06

Dokáže hviezdny Kazach zažiariť aj v treťom pôsobisku?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Keď sa nanovo roztáča kolotoč s 33 klubmi, vynára sa mnoho otázok a veľa hráčov či trénerov, ktorým sa oplatí venovať osobitnú pozornosť. Medzi nimi bude v novej sezóne KHL rozhodne aj ostrieľaný forward Nigel Dawes, ktorý počas leta zmenil pôsobisko. Očakávania od neho pritom budú enormné. Kanaďan, od roku 2015 reprezentujúci Kazachstan, bol vo svojich predošlých dvoch pôsobiskách v rámci tejto ligy hviezdou a sedem rokov po sebe sa dostal cez métu päťdesiatich kanadských bodov. To by ambicióznej Kazani padlo veľmi vhod. Veď v minulej sezóne sa žiaden z jej hráčov k tejto méte ani nepriblížil. AK Bars mal pritom našliapnuté veľmi dobre. Po prvej priečke vo Východnej konferencii na úvod play-off zvalcoval Nižnekamsk 4:0 na zápasy, ale pandémia následne viac nedovolila.

V načatej práci hodlá tatársky klub pokračovať a Dawes by mal byť toho zárukou. Do roku 2011 pritom o ňom príliš počuť nebolo. V NHL bol vydraftovaný zo 149. miesta a adekvátne tomu dostával aj priestor na ľade. Vymenil päť klubov a v súčte odohral v najlepšej lige sveta 223 zápasov. Takmer identický čas trávil aj vo farmárskej AHL, až sa rozhodol odísť do Kazachstanu, kde sa stal rýchlo hviezdou. Päť rokov v radoch Barysu Astana patril medzi najproduktívnejších hráčov a zabýval sa natoľko, že prijal kazašské občianstvo. Potom tam odohral ďalšie dva veľmi produktívne roky, navyše vo funkcii kapitána a medzitým stihol absolvovať dve majstrovstvá sveta a jednu olympijskú kvalifikáciu.


Z bezmála tristo Dawesových zásahov boli viaceré súčasťou rubriky "Gól týždňa"

Pred sezónou 2018/19 sa upísal Avtomobilistu Jekaterinburg a preň bol ešte nenahraditeľnejším. Ihneď sa stal kapitánom a s bilanciou 30+44 si spravil vlastné bodové maximum s tejto lige. Aj v nasledujúcej sezóne bol suverénnym lídrom jekaterinburskej produktivity a vyhliadla si ho spomenutá Kazaň. Trojnásobný víťaz Gagarinovho pohára je rozhodne najväčším ruským klubom, za ktorý Dawes kedy hral a všetci budú zvedaví, či svoje obrovské kvality dokáže 35-ročný krídelník potvrdzovať aj tam. Pri kazanských priemeroch okolo 2,7 gólu na zápas, podmienky na vylepšenie svojho 74-bodového maxima určite má, no po boku Azeveda, Cormiera, Da Costu, Petrova či Wikstranda rozhodne nebude všetka pozornosť venovaná jemu a ani priestoru nebude dostávať tak luxusne veľa, ako v Nur-Sultane či Jekaterinburgu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora